Satış

Beynimiz harika bir şey.. Çünkü hep bizim için en iyisini bulmaya çalışır. Yaptığımız her türlü eylemi ya da elde ettiğimiz başarıları ya da elde edemediğimiz başarıları tanımlayarak haklı gösterebiliriz.

Bazı görevleri bile düşünmeden yapmaktan mutlu olduğumuzda, buna ‘alışkanlık’ diyoruz, yani düşünmek zorunda kalmadan yaptığımız bir şey.Satış görevlisi olarak, varsayılan olarak, bazı iyi ve bazı iyi değil alışkanlıklara kayma eğilimindedir.

Çok azımız, başarı şansımıza zarar verecek şeyleri alışkanlıkla yaparak başarımızı kasten sabote edebilir.Ama gerçekleştirdiğimiz şeyler, bunu gerçekleştirmeden, bizi başarısızlığa sürükler.
İşte, daha kötüsü için başarılarımızı etkileyebilecek ve etkileyebilecek sadece yedi kötü alışkanlık var:

1. Beklentilerle Paylaşacak Yeni Fikirler veya Perspektifler Olmaması
Bu, satış süreçlerimizin basit bir şekilde yürütülmesidir.Çoğunlukla, sahip olduğumuz ürün ya da hizmetin kendisini satması gerektiğini düşünüyoruz ve sadece bu ürüne herkesle aynı şekilde sahip olduğumuzu söylüyoruz.
Beklentiler yeni fikirler, yeni bakış açıları ve işlerini şimdi olduğundan daha fazla alacak yeni kavramlar arıyorlar.Yeni fikirler geliştirme alışkanlığına giremezseniz, bayat olma ve herkes gibi olma riskini üstlenirsiniz.

2. Ürünün Çözümden Daha Önemli Olduğunu Düşünmek
Pek çok müşteri, binalarında ayak basmadan önce ürününüzü biliyor, bu yüzden 1980’lerin internet öncesi çağına geri dönme isteğinize direnin ve beklentinin sizin hakkınızda hiçbir şey bilmediğini varsayın .Bunun yerine, karar verme sürecini ilerletecek olan beklentiler için çözümler hakkında düşünme düşüncesini şekillendirin.
Ürünlerinizin veya hizmetlerinizin ayrıntılarını veya bileşenlerini sözel olarak ifade etmek, ivme kaybetme riskiyle karşı karşıya kalır ve bu durumun, durumunuza söylediklerinizin uygulanmasıyla ilgili tüm zorlu çalışmaları yapmasına neden olur.

3. Etkili Plan Yapmamak
Kısa bir süre önce 1976’da okulu bıraktığından beri satışta olan bir satış görevlisiyle konuşuyordum ve benimle birlikte pek çok insanın kanadı ile ilgili görüşlerini dile getirme konusundaki öfkesini paylaşıyordu.
Yaklaşık 40 yıldır satışa çıkmış olmasına rağmen, bu satıcı, geleceğinden önce onlara yaklaşmadan önce işini yapabileceğine dair çok şey öğrendiğini söyledi.Bunun, her zaman onu iyi durumda tutan bir alışkanlık olduğunu söyledi.
Sadece bu kadar çok zorluğa neden olduğu için ihmal etmemelisiniz ki bu alışkanlıklardan biri.

4. Rakiplerinizin Teklifleri Hakkında Bilgi Edinme
Ürününüzü ve rakiplerinizin çözümlerinin ayrıntılarını sizinkinden daha iyi bir şekilde ortaya koyan beklentilerinizden çok daha fazla moral bozucu bir şey olamaz ve bunu bilmiyordunuz.Orada sunulan şeyin önüne devam edecekseniz, piyasanın bilgisi zorunludur ve neler olup bittiğine dair güncel kalmazsanız, içine düşmek kolay bir alışkanlıktır.

5. Beklentinin Gerçek İhtiyaçlarını Dinlemenin ve Çözümü
Bunları ve İşlerini Nasıl Yararlanabileceğini Tanımlamak Değil.İnsanların çoğu sadece ‘yüzey’ seviyesinde dinler, ve bilmeniz gereken kötü bir alışkanlıktır, çünkü bilmeniz gerekenlerin çoğu ‘derin’ düzeyde gerçekleşir.
Durumların erken değerlendirilmesi pek çok problemi beraberinde getirebilir, bu yüzden daha fazla bilgi edinmeden sonuçlara varmaya başlayabiliriz.
6. Performansınız İçin Sizin Kontrolümüzdeki Şeyleri Çıkarma
Bu içine düşmek çok kolay bir alışkanlıktır.İnsanlar, olayların neden böyle yapıldığını analiz etme konusunda doğal olarak savunucudur.İstediğiniz sonuçları almazsanız, bizim varsayılan konumumuz, bizden başka bir şeyin sorumlu olması gerektiğidir.
Suçu kendimizden başka bir şeye geçirerek kendimizi haklı göstermek ve savunmak istiyoruz, bu yüzden egomuz ve öz saygımız bozulmadan korunur.
Profesyonel satış temsilcileri, kontrol panolarını kontrol etmemiz gerektiğini ve ne yapması gerektiğine dayanarak kontrol edilemez olduğunu anlamışlardır.Performansınızın sorumluluğunu kontrolünüz altında olmayan şeylere aktarma alışkanlığınıza girmediğinizden emin olun.

7. Norm Olarak Ortalama Performansı Kabul Etmek
Bu, aynı zamanda, sizin olduğundan daha iyi olmak için yanlış bir dürtüye dönüşebileceğinden, içine düşmek de kötü bir alışkanlıktır.Bunun içerdiği şey, kendinize ulaşabileceğiniz en iyi şey olduğunu düşündüğünüz bir seviyede performans gösterdiğinizdir.

Gerçek şu ki, çoğu satış elemanı gerçek potansiyellerini asla vurmadı.Elde ettikleri performans seviyesini kabul ediyorlar ve yapabileceğinin en iyisi olduğunu düşünüyorlar, haklı görünen bahaneler onları haklı görüyorlar.
Bunun yerine, kendinizi her zaman daha yüksek, daha iyi, daha başarılı bir adım olacak bilerek, mükemmelliğe doğru asla bitmeyen bir yolculuğa çıkarın.

Eğer bu zihniyete sahipseniz, asla ortalama performansa razı olmazsınız, kalbinizde bildiğiniz gelişmelere izin vermeyen “yapacaksınız” retoriği gibi.
Bu yedi kötü alışkanlık bizi daha önce yaptığımızdan daha fazlasını başarmak için kendimizi ileriye taşımak için bizi uyandırmalı ve bizi her zamankinden daha kararlı hale getirmelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir

Yorum Gönder