P2P

İş hayatı ortak çıkarların oluştuğu topluluklardan oluşur.İnsan toplulukları içinde (takım,departman,şirket,örgüt) ortak çıkarlarını vurgulamak gelişim direnci en aza indirir.

Direnci azaltmak için, kendi aralarındaki ilişkilerinde sergiledikleri iletişim becerileri güçlendirilmesi önemli ve gerekli.Güçlendirilmiş topluluk iletişim becerisi, başarının anahtarı..

Bir topluluğuna üye (şirket,ekip,kurum,takım,aile) iseniz (her seviyede olabilir) iş ortamı içinde yer alan insanların iletişim becerilerini güçlendirmek için basit ama etkisi tahmin edeceğinizden güçlü 4 teknik kullanın…

Teşvik edici iletişimler için aşağıdaki teknikleri deneyin:

1- Konuşmayı onaylayan dil kullanım.

Olumlu anlamla konuşun ve olumsuz ifadeli yorumlarda. “Ben yapmayacağım.” “Bilmiyorum”, başlayan her cümle dikkat edin.Bunu “Bunu yapmam istediğini bilmiyordum” değiştirin “Bana ne yapmak istediğinizi anlıyorum.” Bu tarz, karşıdakine konum sağlar.

2- Teklif ve öneri değil, eleştirilerle karşılaşma anları…

Bir topluluk üyesini eylemlerinden dolayı kızdırdın? Burada ne yanlış gitti? Üzerinde durmanız ve daha iyi bir yol oluşturmak için ileriye bakmak gerek.Bundan sonra yapacağınız eylemi değiştirin “ilk notumu okumanızı tercih ederdim” ifadesine ,gelecek sefer onun ilk notu okuyun. Bu sayede iletişim zamanından tasarruf eder ve iletişim hataları önlemiş olursun.

3- İstenmeyen görüşler ne sıklıkla ifade ediliyor?

Sizde, kendi görüşlerinizi aktarmada,fazlasıyla gönüllük varsa, başkaları ile olası bağlantılarını kesebilir. Bu alışkanlık ,karşı tarafta “Ben sizin … için çalışıyorum ” gibi bir düşünce algısını tetikleyebilir.Buda “Ben değilim miyim?” diyen bir olgu yaratabilir.Tabi bu bir reaksiyon. Bunun yerine, nötr, suçlayıcı olmayan sorularını ifadeli sormak gerekli. Örnek: “Bununla ne gibi sonuca varıyoruz?”

4- Karşıdakinin tercih ettiği iletişim stilini ayarlayın.

Konuşma insanlarla konuşma sırasında kendinizi uyumlu hale getirmek için, karşınızdaki kişilere göre dinleme tarzlarını değiştirin. Birisi, göz temasından kaçınıyorsa, göz teması doz aşımı yapmayın. Bu sizi otoriter gibi görünüyor yapacaktır. Karşındaki yavaş konuşuyorsa, tempoyu düşürmede yarar var..

Peki, siz iş yaşantında bu teknikleri uygulanabilir misin? Yorumlarınızı bekliyoruz

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir

Yorum Gönder