P2P

Yapılan işlerde kusuru bulmakta yetenekli misiniz? Takdir etmek yerine eleştiri yapan bir tarzınız mı var?

Eğer öyleyse, ekibinizdeki motivasyonu azaltabilir veya şikayetçi olarak ün kazanabilirsiniz ve bir müdahale zamanı gelebilir. Sunacak değerli görüşleriniz varsa, bunları yapıcı bir şekilde sunmak önemlidir.

Olumsuzluk ön yargısı , beynimizin olumsuz bilgiye karşı pozitif olandan daha fazla hassasiyeti anlamına gelir. Bu özellik değerlidir, çünkü potansiyel tehditleri tespit etmemize ve sorunları düzeltmemize yardımcı olur. Ancak, iş yerinde (veya evde) iyi idare edilmediğinde, eleştirinin aşırı ifade edilmesine yol açabilir. Bunun etkisi daha sonra dinleyicinin olumsuzluk eğilimi ile birleştirilir. Bu aşağılayıcı olabilir, yaratıcılığı bastırabilir, ilişkileri bozabilir ve performansı engelleyebilir. Araştırmalar, en yüksek performans gösteren kuruluşların olumsuz yorumlara pozitif olarak 5: 1’den daha yüksek bir orana yanıt verildiğini göstermektedir .

Sorunları tespit etmenin, endişelerini dile getirmenin ya da olumsuz algılanmadan birinin düşünmesini zorlamanın bazı yolları:

Şikayet veya eleştirinizi, bir istek veya öneriye çevirin.
Her şikayetin ardında karşılanmayan bir ihtiyaç var – verimlilik, kaynaklar, açıklık, vs.. Yorumunuzu olumlu bir öneri olarak istemek ya da istemek “hadi benim” den “bunu deneyelim” olarak değiştirir.

Şikayet : “ Toplantılarımız zaman kaybı. ”

Talep : “ Toplantılarımızı nasıl daha verimli hale getireceğimiz hakkında konuşalım .”

Şikayet : “ Ekibim tamamen kaynak yetersiz ve muhtemelen başka bir şey üstlenemiyor .”

Öneri : “Buna başlamadan önce öncelikler hakkında konuşmamızı ve nereye sığacağını ve sorunu başka bir şey koymamız gerekip gerekmediğini öğrenmemizi öneriyorum. ”

Eleştirinizi bir soru olarak ifade edin (ne veya nasıl ile başlayın) . Eleştiri temel olarak diğer kişiye yanlış olduğunu söyler. Eleştirinizde oldukça emin olsanız bile, merakı uygulamak daha saygılı ve olumludur. Ve elbette bir şeyler öğrenebilirsin.

Eleştiri : “ Bu hiç pratik değil. ”

Soru : “ Teklifinizin pratik sonuçları nelerdir ?”

Eleştiri : “ Bu özelliğe ihtiyacımız yok. ”

Soru : “ Özellik ürün vizyonumuza ne şekilde uyuyor ?”

Eleştiri : “bu mantıklı değil. ”

Soru : Bununla ne demek istiyorsun? ”

Konuşmacıyı, özellikle aynı fikirde olmadığınız zaman da, onaylayın. Anlaşmazlığa göre, düşünceye karşı düşmek kolay olabilir . Meslektaşınızın niyetini ve fikirlerini kabul edin veya ortak bir hedefe uyum sağlayın. Bu anlaşmazlığın saygılı ve yapıcı kalmasına yardımcı olur.

Doğrulama : “ Neyi başarmaya çalıştığınızı anlıyorum .”

Takdir : “ Bu noktayı arttırdığınız için teşekkür ederiz. Daha fazla anlamama yardım et. ”

Hizalama : “ İkimiz de X’i önemsiyoruz .”

Bu basit sözlü hamlelerini kullanmak, daha güçlü ilişkiler ve kültür kurarken şikayet ve eleştirilerinizin altında yatan endişeleri dile getirmenize yardımcı olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir

Yorum Gönder