P2P

Yeni bir pozisyon için görüşmeler yaparken farkına varılmadan, konuşmalar sırasında karşımızdaki kişiye fazlaca odaklanılır. O an ki odağınız kişinin o iş rolünü doldurup dolmayacağı ve beklenen nitelikleri karşılayıp karşılamadığıdır.

Sonuç olarak, görüşme anında şirketinizdeki olanakları ,ondan beklentileriniz ,onun kendi yeteneklerini anlatması ve kontrollü için çok fazla zaman harcarsınız.

Görüşme de süreçleri tamamladınız ancak yeni bir iş alacağınız kişi seçmekle konu bitmiyor. Onun çalışmaya başladığında neler yapacağı hakkında değil şirketin içinde uyumlu çalışıp çalışmayacağı ve işinde geçirdiği zamanlar içinde mutlu olup olmayacağını öğrenmeniz de gerekli. Onun, şirket içinde sadece neler yapacağı hakkında değil, aynı zamanda şirket için iyi bir uyum olup olmadığını, profesyonel hedefleri ve günlük işlerinde mutlu olup olamayacağını öğrenmeniz gerekir. Acaba o haftada 40-50 saat çalışma süresinde işi güzelleştirecek mi? / yoksa çekilmez hale mi getirecek? Bunu öğrenmenizin ötesinde bundan emin olmanız da gerekir.

Bir şirket ya da üstleneceği role uyum olup olmadığını öğrenmek için aşağıdaki bu 10 soru sormalısınız.

1- Bu iş rolünde beklentilerin ne?

Özellikle işinde, ilk üç ay boyunca, onun neler beklendiğini “bir anlamda” almak gerekir. Bu soruyu sorduğunuz ilk anlarda bile kendi aylık hedefleri hakkında size sorması bile “iş teklifini kabul önce” kendi başarısının anahtarıdır. Eğer net bir cevap vermediğini görüyorsanız , onun bu pozisyon için henüz net beklentileri belli değil demektir. Bu durumda KIRMIZI KART – Artık onu oyunun dışına atın.

Ancak tam olarak bir izlenim edinemediyseniz , bir hak daha verip bir alt soru daha sormalısınız. Bu soruya vereceği yanıt o kişiyi yeniden son kez değerlendirmek için yardımcı olacaktır. “Bu iş pozisyonda karşılaşacağı en büyük zorluk nedir?”

[ctt template=”3″ link=”5C4G2″ via=”no” ]İş görüşmesinde aday, zorlukları size hafifletiyorsa, çok dikkat edin. ilerde Büyük sorun yaşatacaktır[/ctt]

Eğer yanıt, zorlukları çok basite indirerek zorlukları size hafifletiyorsa ya da yok sayıyorsa buna çok dikkat edin. İşlerde sorunları kabul etmeden işe başlamak ilerde daha büyük sorunlar yaşatacaktır. Eğer sonuç ve izlenim elde ettiyseniz, o artık kesinlikle KIRMIZI KARTI hak ediyor.

2- Bir işte kişilikleri güzelleştiren nedir?

Bu soru kesinlikle bir zorunluluktur. Çoğu insan kolayca (ezberlenmiş gibi) işlerde başarılı olacağını düşündüğü kişinin türünü belirleyebilir.(tasvirler) Onların bu yanıtı size o kişinin iyi bir uyum içinde olup olacağını hakkında size daha iyi bir his verecektir. Bu kişinin şirket içinde uyum sağlamasının öncesi, düşüncesindeki kişilik tiplerini tespit etme ve bunlarla nasıl çaba sarf edeceğinin öğrenmenin en iyi sorularından biridir. Gelecek yanıtlarda başarılı kişi türü çizilemiyorsa “Kırmızı kart”.. oyun dışı.

3- Kişisel veya iş Gelişimlerinde sana göre hala bir olanak var mı?

Tüm organizasyon iş gelişimlerinin sağlanmasında ve taahhüdünde bulunurken çalışanlarına bazı sinyaller verir. Örneğin, bazı kuruluşlar çalışanlarının eğitimleri için özel zaman ayırırlar. Çalışanlarının bir çok iş etkinliğine (konferanslar gibi) katılımlarını sağlamak için bazen aşırı sıkı politikaları bile olabilir. (teknolojik sektörler gibi). Gelecek yanıtta profesyonel öğrenmede “bir okul olan dış etkinliklere” hakkında bir şeyler var mı? Sorunuzu yönlendirici tutmadan irdeleyin. Yoksa ne yapacağınızı biliyorsunuz..

4- Bu pozisyonda senin için bir Kariyer Yolu var mı?

Amaç odaklı olanları bulmak için bunu bilmek ve öğrenmek önemlidir. Bu konuda sadece vereceği yanıt kelimelerinin dışında istekli olup olmadığı bakmanız gerekir. Kurumsal merdivenleri çıkarken,öz geçmişini geliştirirken, şirketiniz için kariyerini ilerletme fırsatının olup olmadığını görmüş olursunuz. Verilecek yanıtlarda tarif başka alanlara kayıyorsa o kişi için artık çıkmaz bir yolu görmüş olursunuz. Sonuç Kart elinizde.. vereceğiniz kararda..

Bu sayede kesinlikle, birkaç yıl içinde onun nerede olacağını veya yine aynı pozisyonda siz görüşmelere devam mı edeceksiniz, bunu bilmiş olursunuz. Bu konuda tipik görüşme sorusu olarak kullanılan “5 yıl sonra kendini nerede görmek istersin” gibi sorular şeklinde sormayın. Bu sorular çok sorulan sorular olduğu için hazırlanmış yanıtlar alabilirsiniz.

5- Bir şirket kültüründe en çok neleri beğenirsin?

Sorunun yanıtında esnek çalışma saatleri, ofis ortamının dışında (özellikle satış ekiplerinde) giyim kodlarını, ofise evcil hayvanların getirilmesi gibi konularla ilgiliyse,özellikle tipik bir iş gününün nasıl olacağını irdelemeye çalışın. Eğer sizin işleriniz esnek çalışmaya izin veriyorsa sorun yok demektir. Tam tersi durumunda tünelin sonundaki ışık üzerinize gelen trenin ışığı olabilir. Anlatımlarda tipik bir iş gününü ve kendi iş-yaşam dengesini nasıl tarif ediyor. Buna dikkat edin. Şirket kültürünüzle, onun yapacağı işi konuşlandırmanızı sağlamış olursunuz.

Bu soruyu neden en sona bıraktığımızı düşünüyorsanız, çoğu zaman ofis ortamı dışında uzakta çalışan insanların gibi işlerde (satıcılar ve hatta yeni mezun gençlerde dahil) kişisel değer olabilir.Başta bunu en başta, görüştüğünüz kişide zaten sormaz. Son düzeltmeleri yapıyorsunuz. o pozisyonla aday görüşleri arasında farklılıklar varsa KIRMIZI KART

6- Başarı karşısında bir bonus programı olmalı mı?

Bu konuda soru sormak sizin karşıya bir taahhütte sokmaz. O yüzden bu soruyu soran olarak çekingen olmayın. Özellikle bazı sektörlerde iş avcıları kendi maaş ve ikramiye programlarında ve hatta gayri resmi ya da sözlü karşı tarafın ayrıntılarını öğrenmek için teklif olarak götürebilirler. Sizde bu sorunun yanıtında görüşmede kendi avantaj ve dezavantajlarını görmüş olursunuz.

Bu sorunun yanıtında bonus programı ile eş güdümlü işlerin katkısının karşınızdaki kişide ne kadar yeterli olacağını öğrenmiş olursunuz. Burada dikkat etmeniz gereken anlatım sırasında kişinin utangaç ve kapalı cümlelerle yanıt verip vermediğidir. Günün sonunda herkes daha iyi kazançlar için çalışıyoruz. Sohbette kapalı bir kısım varsa mutlaka irdeleyin.

7- Yaptığın işi seviyor musun?

Bu sorunun yanıtı çoğunlukla “oldukça” olabilir. Burada yanıtı bilinen bir soruyu sormaktan ziyade burada beklenmedik bir şeyleri ve tepkiyi ortaya çıkarmak olmalı. Soruya verdiği yanıtı sırasında reaksiyonu normal mi? Yanıltıcı kelimeler kullanıyor mu? konuşma sırasında duraksamalar yaşıyor mu? Kısaca o, zorlu zamanlar geçirmeye başladığı hissine kapılıyorsanız orada bir sorun var demektir.

Özellikle şirket iş ortamları konusunda klişe yanıtlar alabilirsiniz. Bu anlatımlar sırsında yanıtlar önceden hazırlandığından hızlı tepki ve duygusal tarzlar alabilirsiniz. Aradığınız o adayın sizin şirketinizde neden çalışmak istiyor? Bu resmi size çiziyor mu? Çizdiği resimde siz yoksanız. KIRMIZI KARTA el atmanın zamanı geldi demektir.

8- Bir şirket için en önemli değerler nelerdir?

Onun değerler duygusu öğrenmek son derece önemlidir. Ekip çalışmaları gerektiren işlerde özellikle değerlerin eşleşip eşleşmediğini, kişisel misyondan grup misyona oradan da şirket vizyonuna ulaşabilip ulaşamayacağını bu sayede öğrenmiş olacaksınız. Farklı görüşmeci bu sorunuza farklı yanıtlar veriyorsa, buradan kendinize de bir sonuç çıkarmanız mümkün. Sizde şirket olarak net vizyon içemiyorsunuz demektir. Eğer vizyonuz olmasına rağmen, kendi misyonunu tarifte çelişkiler varsa kartın rengi kırmızı olmalı.

Bu soru aslında üst yönetici seçiminde önemlidir. Verdikleri örneklerde ve iletişim sırasında tepkileri onların şirketinizde çalışan yaşam döngüsünde o kişinin süresini ne kadar olacağını da hissini verecek. Dip not: Burada satış, müşteri hizmetleri vb. gibi istisnai meslek alanlarında müşteriye yardım ve onların gereksinmeleri karşılama üzerine yapılan işlerde bu kültürel yaklaşım değeri tam olarak iş tanımı olmalıdır.

9- Bir şirketin en üst 5 varlığı nedir?

Bu biraz hile içeren bir sorudur. Ancak gelecek yanıtlar, o kişinin çalışanların hangi değerlerle çalışmak istediği ile ilgili bir fikrini de verecektir.

Burada bir çok yanıtın içinde biri “çalışanlar” olmalıdır. Sonuçta bir ürün üretilmesi veya bir hizmetin ortaya çıkarmanın arkasında insanların olmalı. Adayınız insandan söz etmiyorsa, şirket davranışı içinde girmeye hevesli ve sizi etkilemeye çalışıyor demektir. Başta sizi yanıltmaya çalışanlara ne yapacağınızı artık biliyorsun. KART diyor. KIRMIZI diyoruz.

10- Nerede Oturmak istersin?

En aptalca gözükebilecek soruyu en sona bırakın. Bu soru özellikle haftanın tüm günlerini ofiste bir kabinin içinde geçirenlerin yaşam kalitesini öğrenmek için önemlidir. Bazen zamanını geçireceği önceden görmesi (yada bilmesi) sonra çıkacak hataları önlemek açısından da önemlidir. Sadece bir gün penceresiz bir ortamda zaman geçirmekle, her zaman bu ortamda çalışmak arasında farklar var. Bu tür süprizlerle karşılaşmak istemezsiniz değil mi?

Bu blog mesleğinde yeni bir yaklaşımı fark etmene yardımcı oldu mu?

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir

Yorum Gönder