P2P

İşe alım görüşmesinde, bu 5 soruya gelen yanıtları “muhtemelen” yanlış değerlendiriyorsunuz.

Bir çok iş görüşme sorularının benzerliklerle dolu olduğunu ve bazı soruların tekrar tekrar sorulduğunu bilirsiniz. Ancak sorulan bu soruları daha önce hazırlık yapılmadığı anlamına gelmez. Aslında, bu ortak 5 sorulardan bazıları, doğru adayınızı bulmada en zor sorulardır.

Öyleyse kaleminizi çıkarın ve aşağıdaki sorular için açıklaması yazılan alt metinleri okumadan bir görüşme sorularına nasıl yanıtlar gelebileceğini şimdiden düşün.

  1. KENDİNİZDEN BAHSEDER MİSİNİZ?

Bu soruya, karşınızdaki kişiye kendi hakkında net ve etkileyici bir hikaye sunma fırsatını kullanır veya yerine bir mizahi anlatı ile cevap verilir.

Böyle açık uçlu bir soru çok uzun süre sohbetin devam etmesini kolaylaştırır ve eğitimi, önceki işleri, beğenme ve hoşlanmayan şeyler veya ilgi alanları hakkında birçok ayrıntıyı doldurur. Fakat hiç kimse hayatlarıyla ilgili bir tez dinlemek istemiyor. Tez anlatımlı söyleşi o kişinin odaklanmamış  ve amaçsız olduğu anlaşılır.

Bunun yerine, kendiniz hakkında iletmek istediğiniz tek bir mesajı düşünün ve ardından cevabınıza bu fikri yazın. Örneğin, “Bir dizi iletişim rolünde iyi performans gösteren bir insanım” veya “Beni tanımlayan bir şey varsa, öncü insanlara duyduğum tutku” diyebilirsiniz. kendiniz hakkında öne çıkmak, görüşmeci adayının aradığı şeyle uyuşur. Anahtar tanımlayıcıya sahip olduğunuzda, üzerine genişletin. Ses odaklı ve kariyer meraklı olacaksınız.

  1. BU İŞTE SİZİ İLGİLENDİREN NEDİR?

Bu soru yanıltıcıdır çünkü işle ilgisi az olan bir cevap vermek kolaydır. Örneğin, bu işe perakende olarak başvurduğunuzu söyleyebilirsiniz, çünkü her zaman moda olmak istediniz, ya da bir tasarımcınız ve reklamcılık yapmak istiyorsunuz. Ya da belki size iş hakkında bir şeyler söyleyen bir arkadaşınız var, bu yüzden arkadaşınız o şirketten hoşlandığı için başvurdunuz. Veya şu anki işinizden devam etmeye hazır olduğunuz için ilginizi çekebilir. Bunların hepsi gerçek cevaplar, ancak ilham verici değiller.

Bunun yerine, ne beklendiğini, işin zorluklarının ne olduğunu ve yeteneklerinizin beklenenleri elde etmenize izin vereceğine neden inandığını göstermek için bu yanıtı nasıl kullandığını izleyin. Derin düşünün ve yeni işinde tam olarak ne hissettiği ve bunu nasıl açıkladığını belirleyin

  1. EN BÜYÜK ZAYIFLIĞINIZ NEDİR?

Bu soruda karşınızdaki kişi keşfetme adına, ondan dürüst bir yanıt beklemek saçmalıktır.  Ne de olsa,  hepimizin zayıf yönleri var. Ancak, karşınızdaki aday cevaba hazır değilse, “Zayıflığım,  teslim tarihlerine iyi cevap vermememdir” veya “Takımınla birlikte iyi çalışmadığı durumlardan hoşlanmam.” Bunlar aslında doğru olabilir, ancak böyle bir yanıtlar risklidir.

Karşınızdaki bu yalanı söylerken , ama bunun yerine bir güçlülük olan “zayıflık” ile yanıt vermeye hazırlanır.. “Kendimi bir projeye zorladığım anlamına gelse de, her zaman mükemmellik için çaba sarf eden bir mükemmeliyetçiyim” ya da “Ekibimi en iyi, en başarılı satış ekibi yapmaya zorlarım. Bu, benim için çalışan insanların da aspirasyon amaçlarına sahip olmaları gerektiği anlamına geliyor. ”

Bu davranışların alınacak iş rolünde gereksinim duyulduğunu varsayarsak bile, burada güçlü olarak algılanacak şey, davranışlarıdır.

  1. NEDEN ŞU ANKİ İŞİNDEN AYRILIYORSUN?

Burada, yine yanlış bir cevap ve doğru bir yanıt karşınıza çıkacak.

Yanlış yanıt, mevcut rolünden çıkacak olumsuz bir şeyi paylaşımdır.. Şu anki işinden ayrıldığını söylerken, yöneticisinden hoşlanmıyorsa ya da iş arkadaşlarınla ​​iyi geçinemiyorsa, görüşmenine seni terk etmesi için bir sebep veriyorsa. Aynı şey olumsuzluk hissi veren yanıtlar için de geçerli ..  Bunlar doğru olabilir ama sizinle bir görüşmede karşı karşıya geldiğine göre, şikayet ettikleri kazanmış demektir. Ona  yardım etmeyin.

Bunun yerine, mevcut iş rolü yerine getirilmiş, ancak kariyerini oluşturmada bir sonraki adımı atmaya hazır olan istekli bir çalışan olarak bir resim çiziyorda olabilir. Onunla başarıları hakkında konuşun, kariyerinizde bir üst seviyeye geçmek için oyun planı ve başvurduğu işin daha önce geliştirmiş olduğunuz becerileri gerektirmesi gerekir.

Eğer büyük şirketten  veya ilham veren bir yöneticiden ayrılığından dolayı bir  pişmanlık duyduğunuzu ifade ediyorsa, ve yanı sıra, “Bunu bir sonraki hamleyi yapma zamanı”. diye de düşünüyor mu? Davranışını izleyin

  1. 10 YIL SONRA KENDİNİZİ NEREDE GÖRÜYORSUNUZ?

Geleceği yakalamak başka bir soru. Görüşmedeki adayınız kişinin rolünde ne olmak istediğinizi sorabilirsiniz. Aday, bu soruda sizin yerinizde olmak istediğini söylemekten çekinebilir , belkide bu sorudan  rahatsız da olabilir.

Doğru yanıtlaması, belirli bir bireyi hedefleme göstermeden, sadece 10 yıllık bir hedefi ifade ediyor olmasıdır. Aklında bir kariyer hedefi varsa, vizyonu ve eylemi olan biri olarak algılıyor musunuz?

İş görüşmelerinde, bu ortak 5 sorulara gerçek yanıt bulmaya çalışırken, işleri daha da zorlaştırmak gerekir. Görüşmeye gelen kişinin zaten yeterince stres var.

Böylece, bir sonraki iş görüşmesine geçmeden önce, bu beş sorunun gelen yanıtları analiz etmede ustalaşın. Ne kadar iyi analiz ederseniz , seçeceğiniz bir adayı, takımınızın başarılı bireyi yaparsınız.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir

Yorum Gönder