P2P

Önce Kötü haber: İzleyicileriniz duyduklarının sadece beşte birini hatırlıyor. İyi haber: Bunu değiştirmenin yolları var.

Dinlemek zamanımızın çoğunu alır – günümüzün% 55’ini dinleyerek geçiriyoruz. Ve her gün bu dinlemelerle  20.000 ila 30.000 kelime duyuyoruz. İzleyicilerimiz duyduklarının sadece beşte birini hatırlıyor. Söylediklerimizin çoğu bir kulaktan girip diğerinden çıkıyor. İnsanlar bize bakıyor olabilir, bizi duyuyor olabilirler, ama bizi gerçekten dinlemiyorlar. Söylediklerimizin birçoğu da yakında unutulur..

Başkalarının söylediklerinizi özümsemesinin sırrı, fikirlerinizi sunma biçiminizle ve onları gerçekten bununla meşgul olmasını sağlamaktır. İşte bunu yapmanın beş yolu.

  1. İZLEYİCİ MERKEZLİ OLUN

Dinlediğinizi gösterirseniz insanlar sizi dinler; bu nedenle izleyicilerinizi açıklamalarınıza ekleyin. Konuşmacıların sık sık bunu yapmasının bir yolu, düşüncelerini özetlemekle başlamaktır. . Bu izleyicileri konunun içine sokar. Ancak ne yazık ki başka birinin ceketini sürdüğünüz gibi ses çıkarıyor.

Kitlenizi dinlediğinizi göstermenin daha iyi bir yolu, söylediklerinin ötesine geçmek. Bir fikir ortaya koyarken, “Bu projeyle ilerlemekle ilgili söylediklerini sevdim ve tam da bunun için bir planım var” diyebilirsiniz. Veya “Hepinizle ayrı ayrı konuşmamın bir parçası olarak konuştum. araştırma ve önerilerinizi bu ana plana dahil ettim. ” Bu şekilde hedef kitlenize bir kredi veriyorsunuz, ancak aynı zamanda sorumluluğu kendinize yönlendiriyorsunuz.

  1. AÇIK BİR MESAJINIZ OLSUN

Hedef kitleniz, ilgili olabilecek tek bir anahtar mesajınız varsa dinlemesi daha muhtemeldir. Gerçekten duyduklarından emin olmak için, “Amacım: . . ”Veya“ Ana mesajım. . . ”Veya“ Buna inanıyorum. . . ”Ayrıca şöyle diyebilirsiniz:“ İşte bu. . .”

Mesajınızı, yorumlarınızın başlangıcına yakın bir yerde belirtmek ve sonuçlandırmak için geri gelmek isteyeceksiniz. Aslında, dinleyicilerinizin “satın aldığını” belirten bir mesaj ifadesiyle tamamlayabilirsiniz. Örneğin, “Dolayısıyla, müşteri tabanımızı oluşturmak için mükemmel bir stratejimiz olduğuna eminim.”

  1. PUANLARINIZI SAYIN

Kitlenizin dinlemesine yardımcı olmanın bir başka yolu da puanlarınızı hesaba katmaktır. Birinin söylediğini duyduğumuzda, “İlk. . . ”Veya“ İkincisi. . . ” Burada Biz dikkat çekiyoruz, çünkü bu kelimeler gizli fikirleri duyuruyor.

O yüzden malzemeni say. Mesajınızı izleyen içeriği, ikisi ile dördü arasındaki noktalara bölün. Bunlar dinleyicilerinizi, yaptığınız tartışmalara karşı uyaracak ve düşüncelerinize uygun bir yapıya sahip olmanızı sağlayacaktır.

En basit yapısal etiketler: “İlk”. . . “İkinci,” . . . “Üçüncü.” Ayrıca, “İlk nedenim” diyebilirsiniz. . . ”“ İkinci nedenim. . . ”Ve“ Üçüncü nedenim. ”Veya“ İlk yol ”,“ ikinci yol. . . ”Ve“ Üçüncü yol. ”Veya“ İlk adım. . . ”Ve benzerleri, sahip olduğunuz sayıda puanı sayıyor. İki, üç veya dört puanınızın olması önemli değil. Önemli olan, dinlemeyi teşvik eden açık bir yapıya sahip olmanızdır.

  1. YAVAŞLA

Konuşma hızınızı yavaşlatarak, izleyicilerinizin daha etkin dinlemelerine yardımcı olabilirsiniz. Genel olarak doğaçlama konuşmalarımızda, konuşma hızımızı izleyicilerimizin düşünebileceğinden daha hızlı ve hatta düşüncelerimizi toplayabileceğimiz den çok daha hızlı olabiliyor.

Hızınızı yavaşlatmanın bir yolu daha rahat bir şekilde konuşmak, her düşünceye ağırlık vermek ve anahtar kelimeleri vurgulamaktır. Örneğin, yeni bir İK politikası hakkında konuşuyorsanız, ana yararları gibi tematik kelimelere vurgu yapın. Ayrıca inancınızı taşıyan kelimeleri vurgulayın (inanıyorum; biliyorum; kendime güveniyorum).

Yavaşlatmanın ikinci yolu fikirleriniz arasında duraklasamalar yaratmaktır. Bir düşünce iletilirken izleyici kelimeleri duyar, ancak cümlenin ardından çözümleyici söylemleri duraklamasamalar  sırasında alır. Her düşünceden sonra (ve bir sonrakinden önce) duraklatarak, izleyicilerinize her fikri gerçekten dinlemeleri için onlara zaman tanıyacaksınız.

  1. VÜCUT DİLİNİ KULLANIN

Gözlerimizi, yüzümüzü, jestlerimizi ve bedenlerimizi kullanma şeklimiz, insanların bizi dinleme derecesini şekillendirebilir.

Başlangıç ​​olarak, onlarla konuşurken insanları doğrudan gözünüze bakın. 10 kişilik bir ekiple konuşsanız bile, her bir kişiyle  göz teması kurun. Bir kişiye baktığınızda, tüm oda bakışlarınızı hissedecek ve söylediklerinizle bağlantı kuracak.

Yüze söylenen şeyler, her zaman onun önemli olduğunu göster. Animasyonlu bir yüz, söylediklerinizin önemli olduğunu belirten sadece fiziksel bir ipucu değil, aynı zamanda sesinizi daha hareketli hale getirir ve bu da insanların bizi izlemelerine yardımcı olur.

Başınızı dik tutun ve dik durun (ya da oturun) – söylediklerinize güvendiğinizi gösterin. Bu varlık izleyicinizi içeri çeker ve onları dinlemeye teşvik eder.

Son olarak, izleyicinizi dikkatini  ve ilgisini çekmek için açık hareketleri kullanın ve kilit noktaların altını çizin. El hareketi yapmıyor olsanız bile, söyledikleriniz konusunda rahat olduğunuzu (kapalı ya da savunma olmadığını) göstermek için kollarınızı açık (katlanmamış) tutun.

Tüm bu beden dili, izleyicilerinize söyledikleriniz tarafından açıldığınızı ve benzer şekilde meşgul olmaları isteneceğini söyler.

Dinlemek zor iştir. Hayatımızda o kadar çok dikkat dağıtıcı var ki. Ancak bu beş tekniği benimserseniz, dinleyicilerinizin sizi yalnızca kulaklarıyla duymakla kalmaz, aynı zamanda zihinlerini ve kalplerini dinlemelerine yardımcı olursunuz.

Yazı yararlı buldunuz mu? Çevrenizde sevdiğiniz kişilerle de paylaşın. Onlarda bazı şeyleri sizin katkısın

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir

Yorum Gönder