P2P

İş yaşantılarında mail ve yazışmalarla iletişim her ne kadar daha ön plana çıkıyor gibi gözükse de, telefon iletişimi değerini koruyor. Ulaşmak istediğinize daha hızlı ve sıcak ilişkilerin başlangıcında hala etkin bir araç.

Bu aracı ister kendinizi/firmanızı tanıtmak, ister bir randevu ayarlamak veya satış yapmak, isterse de bir iletişim bilgisine veya yetkiliye ulaşma amacıyla kullanılsın başarılı sonuçlar için etkin kullanılmalıdır.

İŞTE : Çoğu zaman dikkat etmediğiniz ve pek çok iletişim öğretisinde bulamayacağınız, ama iş hayatınızda sizi daha etkin ve sizi başarılı kılacak 10 yol..

1- Umut ve beklentilerin olacak aramalar yapın.

Yapmayı düşündüğün aramalarda, karşı tarafın değer bulacağı bilgi veya anlayışları bulabilecekleri “şeylere” dayalı olmalıdır.

2- Enerjinizle konuştuğuna önce kendiniz inanın.

Kendinize inanarak ,güven ve enerji ile konuşmak mı istiyorsan? Bunda eksiklik hissettiğin anlarda “gerçekte” telefon açma nedeni ve sonunda oluşacak başarıyı hayal ederek kendini motivasyon deponu doldurmalısın.

3- Vereceğin ilk mesajı kısa tutun.

Asla konuşmalarda 14 saniyeden uzun süren mesajlar vermeyin. Bu telefonda kişinin o anda dikkatini vermesi (hangi durumda göremiyorsun) ve daha önemlisi ileride görüşmelerde söylenecek bir şeyler bırakmak anlamına da gelir.

4- Aramalarda gelecek yanıtlara bakılmaksızın hazırlıklı olun.

Tipik olarak, aramalar 3 yollarından biriyle karşılaşabilirsin – Bir savunmacı/ilgisiz yanıtlar, otomatik sesli telesekreter mesaj kutusu veya umutla beklendiğiniz yanıtlara ulaşmak istiyoruz. Her türü yanıtlar için sizin farklı mesajlar yaratmanız gerektiriyor. Hangi yol olursa olsun buna hazırlıklı olun.

5- Her zaman kaliteli cihazlar kullanın.

Karşınızda kişi sizi göremiyor bile olsa, bazı kısıtlamalar sizde sıkıntı yaratabilir. Örnek; Eller serbest konuşurken, iletişim daha etkili olmakta..Kulaklık kullanımını tercih edin.

6- Bir günü Akıllıca kullanın.

Birçok insana ulaşmada en iyi saat 08:00 önce veya 05:00 sonrası olabilir. Farklı zamanlarda denemeler yaparak, alacağınız yanıtlarda yüksek olasılıkla öğrenebilirsin.

7- Her bir aramanın yeni atılım olduğunu düşünün.

Her telefon aramanızın sonunda yeni bir umutla ve sonunda yeni bir atılım edebilmek için numarayı çevirin. Ve hazırlıklı olun. Bu bir stratejiyle bağlayabilirsin Örnek, bir ayda 6 soğuk arama yapabilirsin. Bir ay sonra başarılı değilseniz, ben o zaman 60 ila 90 gün süre sonunda en son aradıklarınıza tekrar geri dönüyor ve sonra tekrar aynı kişileri arama işlemi tekrarlamış olacaksınız. Bunu unutmayın.

8- Ulaşamadığınız zaman ki gün ve saat kaydedin.

Asla iki kez aynı sesli mesaj bırakın ve haftanın günü veya günün aynı anda tekrar hiç aramıyorsun. Farklı günleri ve farklı zamanlarda deneyerek kişiyi ulaşma şansınızı artıracaktır.

9- Saat başında yapılan aramalar, ulaşmada etkili bir yoldur.

Çoğu toplantılardan dolayı bazı kişileri yakalamak mümkün olabilir. Saat başında arama henüz toplantı başlamadan hemen önce onu yakalayabilirsiniz demektir. Saat aralarında programlar yoğun olabilir.

10- Asla vazgeçmeyin.

İş yaşantında kendi iletişimlerini her zaman etkin ve başarılı kılmak istiyor musun? Sana daha fazlası gerektiğini düşünüyorsan, Etkin müşteri iletişim ve ilişkileri geliştirme eğitimi veya etkin iletişim ve çatışma yönetimi seminerlerinde daha fazlasına ulaşabilirsin.

Makale iş hayatında sana katkıda bulunacak bilgiler içeriyor mu? Kolaylıkla hayatında uygulayabilir misin? İlave etmek istediklerin var mı? Belki bir yorum eklersin?

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir

Yorum Gönder