P2PSatış

Siz farkında olmasanız da vücudumuz kendine ait bir dili var. Çoğu zaman onun “sessiz” sözleri pekte nazik değildir.

Eğer ki kendi beden dilinizin ne anlattığını bilmiyorsanız yüksek olasılıkla karşınızdaki kişinin sizin hakkınızda olumsuz düşüncelerin oluşması ve işinizde başarısızlıklarda ayrılmaz bir parçanız haline gelebilir..

İnsan iletişimleri üzerine yoğun bir mesleğiniz varsa hele ki bir de satış alanında çalışıyorsanız bu olumsuzluklar işinizi de ve kariyerinizi de sabote edebilir.

Beden dili yeni bir öğreti değildir. İnsan üzerinde yapılan testlerde ortaya çıkan üst düzey iş performans gurubunda (Tam olarak, en iyi performans% 90) duygusal zekası yüksek olan insanlarla dolu olduğunu bulmuştur.. Gerçekte söylenmemiş beden sinyaller iletişimler sırasında ciddi bir gücü var. Yüz yüze iletişim ortamlarında karşınızdaki kişiye gücünüzü göstermek, hakimiyet kurmak ve başarılı bir iletişim kurmak istiyorsanız kendi vücut dilinizi de düzenlemeli ve gözden geçirmelisiniz.

Aşağıda, iş hayatında (sadece satış değil) başarılı olmak isteyenlere için 15 Yaygın vücut dili gaflarını sıraladık. Duygusal olarak zeki insanlar, iş başarıları için hatırlatmalarımızı dikkate alacaktır.

1- Hımbıl görüntü …

… Saygısızlık belirtisidir. Bıkkın ve o an başkaca yerlerde olmak isteme arzu olan davranışlardır. “Seni neden dinlemek zorundayım anlamıyorum”, ” Patronuna söyle” gibi aslında vücudunuz sizin adınıza yüksek sesle ve net olarak ” SEN YOKSUN” diyor. İnsan algısı ve beyni, aynı anda aynı miktarda ve eşit donanımla çalışır. Ayakta ve omuzlarınız geride ise bu bir güç konumudur. Bu duruş karşı tarafın beyin ve algısındaki dolgu alanını maksimuma çıkarır. Diğer taraftan kambur vücut duruşu, dolgu alanında daha az yer kaplar. Daha az güç sizin işlerinizi,projelerinizin, iletişimlerin çöken sonucudur. Kendi yapacağınız iyi duruş antrenmanları ve beden saygı komut düzeltmeleri hedefinize ulaşmanızda, karşınızdakini kişiyi teşvik eder.

2- Abartılı jestler …

… Gerçeği saklama ve ortamı germe izlenimi verir. Liderlik ve güven göstermek için küçük kontrollü hareketler, açık kol jestleri ,avuç içlerini göstererek yapılan bedensel hareketler sizin bir şeyleri gizlemediğimiz ve iletişimde açık olduğunuz izlenimi verir.

3- Saati izlemek …

… Birisiyle konuşurken saygısızlık, sabırsızlık ve şişirilmiş egonun açık bir işaretidir. Bu karşınızdakine o kişiyle konuşmaktan daha önemli işleriniz mesajı gönderir. Onlarda sohbeti terk etme endişesi yaratır.

4- Konudan uzakta kalma …

… Ya da konuşmada ilgisiz, rahatsız davranışlar karşınızda konuşan kişide “yüksek olasılıkla”sizde bir güvensiz olduğunu canlandırır.Konuşan kişiye karşı bedeninizin açısını biraz eğilerek ilgi gösterdiğinizi ve onları konuşurken hafifçe başını eğerek dinleyin. Bu sizin tam olarak odaklanma ve dikkatle konuşan kişiyi dinlediğinizi gösterir.

5- Çapraz kollar …

… Sohbet sırasında bir dereceye kadar çapraz bacaklar diğer kişinin ne söylediğini açık değiliz izlenimi yaratan fiziksel engellerdir. Eğer gülümseyen ya da keyifli bir konuşma yapan olsanız bile, karşınızdaki kişide subliminal olarak kapalı olduğunuz anlamı alabilir. Kollarınızı ve bacaklarınızı bağlamada kendinizi rahat hissediyor olsanız bile, insanlarda açık fikirli ve onların ne söyleyeceklerini ilgilenen biri olarak görmek istiyorsanız, bu rahattan vazgeçin.

6- Kelime ve yüz ifadesi arasında Tutarsızlık …

… Doğru şey olmadığını hisseden insanlar, onları kandırmaya çalışıyoruz şüphesine neden olur. Örneğin bir sinirli bir gülümseme müzakere sırasında bir teklifi reddedenin istediğini elde yardımcı olmaz ise; sadece onlar garip bir şeyler var olduğu izlenimi yaratabilir. Aynı zamanda o kişi sizinle çalışmak konusunda huzursuz hissetmeye başlayacaktır.

7- Abartılı başını sallayarak …

… Buna anlamsız baş sallama ve onay endişesi sinyalleri diyebiliriz. Gereksiz onay mesajlarını karşınızda anlamadığınız her şeyi onayladığınızı etki verir. Bir girişimci gibi ağır ve gerekli zaman aralıklarında başınızı ağır sallayın.

8- Kıpır kıpır gözler …

… Eğer endişeliyseniz, aşırı enerjik ve deli gibi bakan gözler ya da bilinçli farklı yerlere bakmak bunun sinyalleridir. Siz aşırı göz hareketleri, insanlarda kariyerinizin o işte yeterli olmadığı algısı yaratır.

9- Göz temasında kaçınmak …

… Gözleri ve bakışları gizleme, karşınızdaki kişide bir şey var (gizli-yalan) gibi görünmesini sağlar ve şüphe uyandırıyor. Göz teması eksikliği de bir iş ortamında iletişim kurmak isteyen asla güven ve ilgi eksikliği gösterebilir. Eğer kelimeleri etkisini kaybetmesine neden olan güven eksikliği ya da bilinçli yapıyorsa konuşma sırasında aşağı bakıyor. Karmaşık göz temasınızı yapıyorsanız, en önemlisi gözleri aynı seviyede tutmak özellikle önemlidir. Sürekli göz teması, karşınızdaki kişide güven yaratır, liderlik hissi verir, güçlü iletişimleri kurdurur. Onlarla konuşurken ve özellikle dinlerken doğrudan ve sürekli göz teması olmadan başkaca şeylerle meşgul olmak profesyonel ilişkiler üzerinde olumsuz etkilere açar.

10- Çok yoğun Göz teması …

… Agresif ya da karşınızdaki kişide onda hakimiyet kurma çabası olarak algılanabilir. Birini dinliyorsunuz sohbet zamanı ne kadar uzun olursa olsun göz temasını yedi ile on saniye arasında tutun. Biz teması süreleri dışında göz temasında uzunluklar karşınızdakine başkaca bir mesaj gönderir. Yoğun bakışla karşılaşan kişi göz temasından kaçınabilir, güven hissi ve kendini baskıda hissetme nedeniyle başını öne eğip başkaca nesnelere bakarak iletişimi kesebilir.

11- Gözler ferfecir …

… İletişimler sırasında saygı eksikliğini göstermede en güvenceli yoldur. Bu bir alışkanlık olabilir. Neyse ki bunu kontrol edebilirsiniz. Ve satışta bu çabaya değer.

12- Çatık kaşlar …

… Genelde mutsuz bir ifade olması ya da bir ruhla ile ilgisi olsa bile, çevrenizdeki kişilerde üzgün olduğunu mesajı gönderir. Onlarda bu insanlardan uzak durur.. Gülen, iletişimi açık, güvenilir, öz güveni olan ve samimi davranışlar sergileyen insanların (MRI çalışmaları) beyninin de gülümsediğini ve karşılaştığı bu tip insanlara olumlu yanıt göstermiştir. Olumlu etki düzenli kullanmak bıraktığınız izlenimlerde olumlu ve kalıcı etkiler yaratır.

13- Zayıf el sıkışma …

… Çok güçlü bir el sıkışma egemenlik ve saldırgan girişimi olarak algılanabilirken, zayıf tokalaşma da yetki ve güven eksikliği olduğunu işaret etmektedir. Her kişiyle tokalaşırken el sıkışma (ayarınız) uyumunuz,kişinin tokalaşma stiline uygun ama her zaman sağlam olduğundan emin olun.

14- Sıkılı yumruklar …

… Çapraz kollar ve bacaklara çok benzer. karşınızdaki diğer insanlara, iletişimde açık olmadığınızın sinyal verebilir. Aynı zamanda etkileşimler konusunda insanlarda sinirli, tartışmacı veya savunmacı görünmesine neden olabilir. Avuçlarını açın. Çok zor değil.

15- Çok yakın Başlarken

Eğer birisi (bir buçuk metre daha daha yakın) çok yakın durursanız kişisel alanına sahip olduğunuzun işaretidir. Bu alanda olduğunuzda insanlar rahatsız olacaktır. Ancak satışta bu alanlara ara da girmek gerekebilir. Nasıl mı?

İletişimlerinde bedenini doğru kullanarak iş ve kariyer gelişinde sana ” Sözsüz iletişim ve Satış Amaçlı Beden Dili Eğitimi” katılmanı öneririm. İlginç ve farklı şeyler öğrenebilirsin.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir

Yorum Gönder