P2P

Rahatsız edici bir gerçek; Sosyal açıdan her zaman iyi olamayız. Bazen olmamalıyız.

Araştırmalar, “kötü” davranış olarak etiketlenebilecek durumlardan doğabilecek sonuçlar bazen çeşitli faydaları ortaya çıkarmıştır.

Küfürlü konuşma.
Sıkıntılı anları iyileştirmek, fiziksel gücü artırmak ve sosyal uyuma yardımcı olmak gibi küfür etmenin birçok iyi tarafı vardır ve faydası da vardır .Küfür etmek, öfkesiyle başa çıkmada etkili bir baş etme stratejisi olabilir.  Bir araştırmaya katılan araç sürücülerine öfke uyandıran üç sürüş senaryosunu tasvir eden görüntüler gösterildi: ışıklara karşı karşıya geçen yayalar tarafından yavaşlatılmak, yol hakkını kabul etmeyen başka bir sürücü tarafından “kesilmek” ve önündeki yolu tıkayan kural dışı bir şekilde durdurulmuş bir araba.

Yarısına yüksek sesle veya sessizce küfür etmesi talimatı verilirken, diğer yarısına sessiz olması istendi. Küfür ettikten sonra sürücüler, küfür etmenin yol öfkesini hafifletebileceğini öne sürerek daha olumlu hissettiklerini bildirdi. Ve elbette, gideceğiniz yere varmak ve etrafınızdaki insanlara kötü davranmaktansa, birkaç dakika arabada küfür etmek daha iyidir? Küfür etmenin  bu listede bir numara olmasının birçok nedeni vardır.

İçmek.- alkol
Artık, alkolün kesinlikle “kötü” olduğunu gösteren güvenli bir alkol sınırı olmadığı kabul edilmektedir . Yine de tüketilmeye devam ediyor . Alkolü kişinin bir yabancı dili daha akıcı bir şekilde konuştuğunu bulan bu son araştırmaya bakın . Araştırmacılar, Hollanda’da bir üniversitede yaşayan ve okuyan bazı Alman öğrencilere, bir ila iki şişe biraya eşdeğer alkol içeriği olan votka ve acı limonlu içecekler verdi. Daha sonra öğrencilerden, Hollandaca kelime dağarcığı ve telaffuzları puanlanırken, ikinci dilleri olan Hollandaca’da iki dakika konuşmaları istenmiştir. Akıcılıkları, sadece su içen diğer grubuna kıyasla daha iyi olduğu gözlendi.. Görünüşe göre alkolün rahatlatıcı özellikleri, yabancı dil konuşmayla ilgili herhangi bir endişeyi hafifletiyor. Söylemeye gerek yok, makul miktarda alkol de sosyal kaygıyı hafifletebilir ve çevremizdeki insanlarla bağlantı kurmayı kolaylaştırabilir.

Sıkılmak
Sadece sıkıcı insanların sıkıldığını hiç duydun mu? Bu, yaşadığımız yoğun ve hedef odaklı zamanlara dair popüler bir görüştür.  Bu da bizi tembel veya hayal gücünden yoksun olarak sıkılmış insanları küçümsememize neden olabilir. Şaşırtıcı bir şey, can sıkıntısı evrensel bir insan deneyimidir – herkes zaman zaman sıkılır. Psikologlar, bunun basit ve amacı olmayan bir duygu olduğunu söylüyor. .Ama böyle hissetmenin anlamı nedir? Cevaplardan biri, can sıkıntısının bizi yaratıcılığı tetikleyebilecek bir anlam oluşturmaya zorlamasıdır. Bir çalışma, sıkıcı videolar izleyerek insanları kasıtlı olarak sıkmanın (örneğin, çamaşırları asan biri) sonraki yaratıcılık görevlerinde ölçülebilir bir şekilde iyileştirilmiş performans ürettiğini göstermiştir . Yani aslında can sıkıntısı bir olasılık ve fırsat koşulu olarak benimsenmesi gereken bir durum olabilir.

Aptal olmak
İster inanın ister inanmayın, aptal olmanın bir iyi yanı olabilir – ya da en azından aptallık hissini benimsemeye istekli olmanın.

Bu şok edici ifade, aniden aklına geldiği ertesi güne kadar düşüncelerinde yankılandı – bilim yapmak onu da aptal hissettirdi. Doğru cevapları bulmak bir yana, doğru soruları sorup sormadığınız bile çoğu zaman belirsiz olabilir. Schwartze, tüm yanıtlara sahip olmamanın bizi “mutlak aptallığımızla” yüzleşmeye zorladığını fark etti. Bu duyguyu kabul ederseniz, özgürleştirici hale gelebilir, yol boyunca hataları karıştırmanıza ve hoş görmenize yardımcı olabilir – şaşırtıcı keşifler olasılığı ile güçlendirilmiş.

Bu bilim dışında da geçerlidir. Zaman zaman kendinize meydan okumak veya hatta kendinizden şüphe etmek motive edici olabilir. Araştırmalar, çoğumuzun yeteneklerimize aşırı güvendiğini gösteriyor, bu da bizi uzun vadede daha akıllı kılan öğrenme ve gelişmenin önüne geçebilir.

Sosyal ihlaller yapmak
Kötü davranış aslında sosyal ihlaldir. Bu konuda araştırmacılar harika çalışmaya imza atmış.. Araştırmacılar, üniversite öğrencilere bir alışveriş merkezinde aşağı doğru yürüyen bir yürüyen merdivene koşmaları, bir diğer gruba arabalarında çok yüksek sesle şarkı söylemeleri, ve son gruba da başka türlü boş bir otobüste yaşlı birinin yanına oturmaları istendi.

Yürüyen merdiven şakası pek iyi gitmedi ve şikayetçiler çıktı. Ancak bazı insanlar alkışladı.. Otomobilde yüksek sesle şarkı söyleyenlerde ise bazı insanlar şarkıya eşlik etti. Son olarak yaşlı kadın sohbet etme fırsatını memnuniyetle karşıladı. Genel olarak, tüm örnek çalışmalarda, ihlallerin sadece küçük bir kısmı olumsuz olarak alındı ​​(% 35,4).

Sonuç: Geleneklerden kurtulmanın ve bazı “gerçek” insan sıcaklığını ve etkileşimini teşvik etmenin bir aracı olarak, düşük düzeyli  de olsa “kötü davranışı olarak görünen bazı sosyal ihlaller yapılabilir ve faydası da vardır.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir

Yorum Gönder