Merchandising

Markanızın hedefi olan tüketiciye ulaşmaya mı çalışıyorsunuz? O zaman onu mutlaka daha yakından tanımalısınız. Tabi ki , onların hakkında bilgi edinmek için izlerken de, kendinizde bir çok bilginin eksik olduğunuzu fark etmeye başlayabilirsiniz.

Geleneksel demografik  ve psikografikler tanımlarla  kişilikleri tanımlanmasında, asıl en temel kou olan tüketici özelliklerini göz ardı edilir. Peki eksik olan tanımlama ne? Başlayalım..

İşte Merchandising uzmanların ortak kararı ile 5 temel tüketici tipi.

Açık tüketici

Bu, büyük bir kişilik özelliğidir. Bu kişilik tipi ,açıklık, duygu ve sıra dışı fikirleri ve deneyimleri gibi bir çok şeyleri takdir edilir. Bu insanlar daha yaratıcı, orijinal olması ve nadir inançlara eğilimindedir. Aksine, “kapalı” olarak tanımlanan insanlar rutin tercih ve değişiklik sevmeme eğilimindedir.

Bilinçli tüketici

Hedef kitlenizi yüksek başarı ve disiplin ile insanlardan mı oluşur? Eğer öyleyse, bu tip insanlar bir şeylere kendilerinin başlatır ve spontan eylem eğlimli değildir. Eğer gerçekten dikkatli bir gözü ile incelerseniz, bu insanlar- genellikle- dürtü ile satın almaya duyarlı değildir.

Dışa dönük tüketici

Hedef kitlenizi sosyal ve enerji dolu ise, ellinizde bir dışa dönük bir kalabalık var demektir.. Bu insanlar coşkulu ve dış dünya ile etkileşim için bir normalden fazla ihtiyaç duyarlar. Bu enerjinin etrafında, Marka kimlikleriyle bu kişilerin yakalamak gerekir. Onlar marka müdavimleri oluşturmak için en olası tüketici tipidirler

Hoş tüketici

Bu tüketiciler  sosyal uyumun korunması için çok endişeli olma eğilimindedir. Özünde, onları  mutlaka bir şeylere sürüklemek şeklinde değil, toplumsal iyileştirilmesi için inançlara ikna edilebilir. Bu müşteri tipini nahoş durumu, onlar sosyal uyum üzerinde kendi çıkarlarını düşünür.

Nekrotik tüketici

Bu tüketiciler, duygusal olarak kararsız, herhangi bir durumda ise kötüyü bekleme eğilimindedir. Eğer onları bir izleyici varsa, muhtemelen marka güvenmez. Bu tüketici tipi, öfke, depresyon, ve anksiyete düzeyi yüksek duygular yaşar. Bu tüketiciler de daha stresli, ve genellikle mantıklı düşüncede bulunuyor. Bunlardan negatif duygular uzun süre dinlenmeye hazırlıklı olun. Bunlar daha akresif gözükse de  paranoyaklardan daha zararsızdır 🙂

Sonuç; Günümüzün pazar araştırma yaklaşımları bu açıdan başarılıdır diyemeyiz. Marka yöneticileri pazarlamacıların,  tüketicinin zihninde daha iyi bir görünüm kazanmak istiyorsa, Merchandising tüketici tipi strateji geliştirmeye çalışmalıdır. Sanırız tüketici tiplerini açıklayan bu görüş, pazarlamada bir çok tartışmaları da sona erdirir yeni bir bakış açısıyla yol açar.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir

Yorum Gönder