P2P

Günümüzde, çoğu şirket yeni çalışanları işe alırken benzer rutinleri takip etmektedir – Oryantasyon sürecinde eğitmenler, birkaç eğitici video izlemesi veya bir el kitabını okutması talimatını verilir. Bunu, temel denetim altında kendi başlarına çalışmasına izin verilmeden önce birkaç hafta iş başında eğitimler takip eder.

Bu uygulamaların bir faydası görünse de, oryantasyon takipçi ve yeni çalışanlar açısında genelde sıkıcıdır. Sonuç olarak, zaten yeni çalışanlar  oryantasyonlarında öğretilmesi gereken bir çok şeyi alamaz.

Katılımının Oyunlaştırılması

Yeni bir çalışan, muhtemelen yıllar içinde modası geçmiş olan eğitim materyali aracılığıyla verilen eğitimlerden çok fazla zaman harcamalıdır. Ayrıca, onları hemen çalışma ortamına yerleştirmek yerine, eğitimlerini tamamlanmasının beklenmesi gerekir.

Çalışanlarınızın oryantasyon eğitim sürecinde daha fazla bilgi almalarında daha fazla yardımcı olabilmeniz  harika olmaz mıydı? Bunu nasıl yapabilirsin? Oyun oynamayı deneyin.

Oyunlaştırma öğelerini yeni çalışanlarınıza ve işinize nasıl fayda sağlayabileceğine ilişkin üç yol bulabilirsiniz:

  1. İlerleme ve başarıyı tanımak. Önemli olan, en başından itibaren çalışanlarınızın başardığı her küçük başarıyı tanımak ve ödüllendirmektir. İlk başta aptalca gelebilir, ancak yeni çalışanların yüzde 86’sı ilk altı ay içinde şirkete bağlı kalmayı veya şirketten ayrılmayı seçiyor. Aslında, yeni çalışanın işe alımını olumlu bir deneyim olarak buluyorlarsa, üç yıl veya daha uzun süre kalmak için yüzde 69 daha fazladır. Yeni çalışanlarınızı, işinizin değerli bir parçası gibi hissettirin ve kuruluşunuzun başka bir dişlisi gibi değil.

Örneğin, dijital bir kontrol listesi oluşturun. Yeni işe alım oryantasyonu sırasında, yeni çalışanlarınızın görevleri gerçekleştirirken görevleri kontrol etmelerini sağlayın. Bu, fotoğraflarını yüklemek veya çalışan bilgilerini şirket portalımıza girmek veya çevrimiçi formları faydalar ve vergi çalışmaları için doldurmak kadar basit olabilir. Bir görevi her tamamladıklarında, onlara katılımlarını sağlamak ve devam etmek için onları motive etmek için tebrik mesajı gönderin. Aslında, bu süreciniz başlamadan önce bu aktivitelerden bazılarına başlayabilirsiniz, böylece yeni çalışanlarınız kuruluşunuza katıldıklarında kendilerini evde hissettirir.

  1. Seviye yükseltmeyi teşvik edin. Seviyelendirme, genellikle video oyunlarında kullanılan bir terimdir ve bir oyuncunun belirli sayıda görevi tamamlaması veya bir sonraki seviyeye gelmeden önce minimum sayıda puan toplaması gerekir. Benzer bir yaklaşımı, yeni işlerini sadece hızlı bir şekilde öğrenmekle kalmayıp aynı zamanda mükemmel bir şekilde öğrenmeye motive etmek için de kullanabilirsiniz.

Örneğin, daha fazla sorumluluk üstlenebilmeleri için tamamlamaları gereken takılabilir hedeflerin bir listesini oluşturabilirsiniz. Satış toplantılarına katılabilmeleri için potansiyel müşterilere en az 10 kez sesli arama yapmasını sağlayabilirsiniz. Bu tür hedefler, öğrenmeye devam etmeleri ve ileriye doğru yürümeleri için onları motive edecektir.

  1. Görevler kurun. Görevler, çalışan katılımını arttırmak ve yeni çalışanlar arasında sorumluluk duygusu aşılamak için harika bir yoldur. Çalışanların iki saatlik bir eğitim videosu yerine oturmak yerine kuruluşunuzun nasıl çalıştığını keşfetmesini sağlar. Görevler hakkında en iyi bölüm, bunları herhangi bir konuya uygulayabilmenizdir.

Örneğin, işyerinde güvenlik konusunda eğitim alıyorsanız, çalışanlarınızın deneyim, ipuçları ve iyileştirme önerileri hakkında başkalarıyla görüşmelerini sağlayın. Çalışanlarınızdan bulgularını bildirmelerini isteyin, bunları tartışın ve çeşitli önerileri kabul edin. Bu sayede, sadece bir eğitim videosunu izlemek veya kitapçıkları okumak yerine gerekli bilgileri ararlar ve öğrenme deneyiminin tadını çıkarırlar.

Sonuç;

Bu küçük oyun öğelerini tanıtarak, yalnızca yeni çalışanlarınızın yeni programlarını daha keyifli hale getirebilir, aynı zamanda yeni işe alımlarınızın da çok daha hızlı öğrenmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca, günlük görevlerini bilen ve işleri daha güvenli bir şekilde yapabilen, çalışan ve üretken çalışanlardan oluşan bir ekip oluşturmanın ek avantajına sahip olacaktır. Yeni oyun alanlarınızdan bu oyun taktikleri ile ilgili geri bildirim almayı unutmayın. Böylece, işe alım sürecinizi hızlı bir şekilde nasıl geliştirip geliştirebileceğinizi belirleyebilirsiniz.

iş yaşantınızda ekip kuran yöneticiler için, “A sınıfı satış oyuncusu alma sanatı” seminer programında işe alım süreçlerinde bu konuda bir çok farklı yaklaşımla tanışabilir, taktik önerileri alabilirsiniz. Programa göz attın

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir

Yorum Gönder