P2P

Kariyer basamaklarının başlarında, başarının anahtarı “yüksek olasılıkla” sorulan sorulara doğru yanıtları vermekti.  Kariyerlerinde ilerleyen aşamalarında ise, başarı en hızlısı yanıt vermek gibi görünür. Ama kurumsal merdiveni yükselmeye başladığınızda, başarının anahtarının başka bir şey olduğunu fark edilir keşfettim. Doğru sorulara sahip olamak …

Mesela Google’da, yanıtlar en kolay kısımdır. Hemen hemen her şeyi arayabilir ve neredeyse anında cevap alabilirsiniz. Ancak bu sadece doğru soruları nasıl sorabileceğinizi biliyorsanız gerçekleşir. Başarılı bir profesyonel olacaksan, iyi sorular sormayı öğrenmeniz gerekir.. İşte bu beceriyi bir sonraki seviyeye taşımak için yedi ipucu…

 1. Açık uçlu sorular sorun
  “Evet” veya “hayır” diyebileceğiniz sorular kapalı-uçludur. Tartışma oluşturmazlar ve nadiren herhangi bir kavrayış elde etmezler. Açık uçlu sorular sorarak, çok daha ilginç bilgiler elde edersiniz.

Örneğin, “Sonuçlarınızdan memnun musunuz?” diye sormak yerine, “Neden mennun edici sonuçlar aldığınızı düşünüyorsunuz?” diye de sorabilirsiniz. İlk soruya sadece “evet” veya “hayır” yanıtı verilebilir. Ancak 2 soru tarzı, konuşmaya davet eder ve belki bir tartışma başlatır. Başarılı profesyonel olacaksan, iyi sorular sormayı öğrenmen gerekir.

 1. Varsayımların arkasına geçin
  Her iş kararı varsayımlara dayanmaktadır. Ancak varsayımları anlamıyorsanız, kötü bir karar verebilirsiniz. Önce kendinize ve sonra meslektaşlarınıza – “Bu durumda neyi varsayıyoruz?” diye sormak yararlı olur.

Daha sonra, varsayımlardan rahatça kurtulana kadar, katmanları soğanı soyar gibi devam etmeniz gerekir. İnsanların sıklıkla hata yaptıkları yer tamda burasıdır. Mantıkları kusursuz olabilir, ancak hatalı varsayımlara dayanıyorsa, hatalı bir sonuca yol açar.

 1. Hikayenin her iki tarafını da alın
  Hikayenin bir tarafını duymak, bilgi üzerinde çalışmak çok kolay ve daha sonra sadece gerçeklerin yarısını bulduğunuzda utandım .

Bunu yüzlerce kez yaptım, eminim. Hikâyenin her iki tarafını da elde etmede daha iyi olacağımı düşünüyorum, ama yine de kendimi “iyileşme” olarak görüyorum. Kendimi sürekli hatırlatmalıyım, Her hikayenin en az iki yüzü var.

 1. Takip soruları sorun
  Her soruya yorum yapmanın cazibesinden kaçının. Bazen, yorum yapmadan bir satırda kaç soru sorabileceğimi görmek isterim. Size öğrenmek çok şaşırtıcı bunu yaparken .

Ve yorumlarınızı veya kararlarınızı daha fazla bilgilendirir. Çoğunlukla birkaç soruyu derinlemesine geçene kadar bir sorunun gerçek etine ulaşamazsınız.

 1. “ölü hava” ile rahatlayın
  Çoğu insan, işler sessizleşince rahatsız olur. Alanı, sohbet edenle doldurma yükümlülüğünü hissediyorlar. Dudaklarınızı kilitli ve kulaklarınızı açık tutarak, bu işinize avantaj sağlayabilirsiniz.

Bunu yaptığınızda, insanların başka hiçbir şekilde elde edemeyeceğiniz inanılmaz miktarda bilgiyi gönüllü olarak bulduklarını göreceksiniz.

 1. İnsanlara kendi içgörülerini keşfetmelerine yardımcı olun
  Başkalarına rehberlik etmenin en iyi yollarından biri, anlatmaktan ziyade sormaktır . Evet, astlarına bağlı olabilirsiniz, ancak içgörüleriniz onlar için olduğu kadar anlamlı olmayacaktır. Onları iyi sorularla yönlendirerek çok daha fazlasını yapabilirsiniz.

Benim favorilerimden biri, özellikle bir hata ya da hayal kırıklığı durumunda, şudur: “Gelecekte bizim için yararlı olabilecek bu deneyimlerden neler öğrenebiliriz?”

 1. Gerçekler ve spekülasyon arasındaki farkı anlamak
  Eski bir patron bana şöyle dedi, “Bana ne bildiğini ve ne düşündüğünü bildiğini ve farkı bildiğimden emin ol.”

İnsanlar gerçeklere dayandığını düşündükleri her türlü ifadeyi yaparlar. Bunlar hemen radarınızın gitmesine neden olmalıdır. Çoğunlukla “Bunu bir gerçek olarak biliyor musunuz?” Diye sormak zorunda kalacaksınız. Eğer öyleyse, “Nasıl biliyorsunuz?” Veya “Bu istatistik veya iddia için bana kaynak sağlayabilir misiniz?”

Liderlik doğru sorulara sahip olmakla ve doğru sorulara sahip olmakla ilgili daha az şeydir.

Son olarak, soru sorduğunuzda not alın . Görüştüğünüz kişi için muazzam saygıyı iletir. İşler sessizleştiğinde da çok yardımcı oluyor. Notlarınızı tekrar gözden geçirebilir ve henüz düşünmediğiniz veya sormadığınız yeni soruları keşfedebilirsiniz.

Soner Duray

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir

Yorum Gönder