P2P

İşler gün geçtikçe yoğunlaşması veya iş yükleri artması, insanların kendilerini rahat hissetmedikleri işleri bırakmasına ve yeni iş arayışlarına girmesine neden olabiliyor.

Her işten ayrılış, İK ve bölüm yöneticilere yeni işe alım işlemlerinde iyileştirme yapma konusunda daha fazla baskı yapıyor. Bir şirketin yapmak istediği son şeyse, o pahalı işe alma sürecini yeniden başlatmak.. Çünkü yeni bir çalışan işe uyumu birkaç ayı bulabiliyor. (iş, zaman ve ciro kaybı)

En önemli adım

Aranıza yeni katılmış  çalışanlarla iş ve ciro kaybına neden olabilecek potansiyel sorunları ortaya çıkarmak için 60 günlük deneme süreleri bitmeden onlarla konuşun. Performans veya davranış sorunları gösterene kadar beklemeyin – ya da resmi bir performans incelemesi için-. O zamana kadar, çalışan çıkış kapısına doğru çoktan yönelmiş olabilir..

Amacınız

Öğrenmek istediğiniz şeyleri onda keşfedin . Yaptığı iş ve bulunduğu iş çevresinde (insan-ortam) hoşlanmayın. İşin beklentileri karşılanıp/karşılanmadığına bakın ve tomurcuk potansiyel problemleri düzeltin:

Başlarken

Yeni işe girenlerin için ilk 60 gün içinde öncelikle uygun bir sohbet ortamınını sağlayın. Onların ilk işe giriş görüşmelerindeki iş isteklerinin , kuruluşun bir parçası olduğuna sevindiklerini hatırlatarak sohbette başlayın ve ilk giriş sohbetlerini tekrar değerlendin. Daha sonra, aşağıdaki sorulardan bazılarını sorun.

 1. Seni bu şirkete neden seçtiğimizi düşünüyorsun?
 2. Yaptığın iş, kendi kişisel organizasyondan (yaşamının içinde ) ne istiyor?
 3. İşinde kendi tecrübelerini kullanabileceğin en önemli alanlar var mı? Neler?
 4. Çalışma zamanın yeterli mi? Çok fazla veya çok az zaman bulduğun yerler var mı?
 5. Şirketin misyonu içinde kendi mesleğini nasıl görüyorsun?
 6. İşini geliştirmeyi  için neler yapman ( öğrenmen ) gerekiyor? Şirkette işini başarılı yapman için  (yardımcı olma) için ne yapabilir? DİKKAT; Harekete geçmeye hazır olmadığınız sürece bu iki soruyu sormayın. Aksi halde, yanlış beklentiler oluşturabilirsiniz.
 7. Yaptığın iş  ve şirket hakkında anlayamadığın şeyler var mı?
 8. Kuruluşu, onun gibi olacağını açıkladığımızla karşılaştırın.
 9. Geldiğinizden beri hangi iş arkadaşları yardımcı olmuştur? (Hedef: Çalışanların yeni katılan iş arkadaşlarını destekle de etkili olabileceklerini belirlemek.)
 10. İş ile ilgili soruların olduğunda kiminle konuştun? Sormaktan hoşlanıyor musun?
 11. Yöneticin (ilk kademe) organizasyonun senden ne beklediğini (açıkça) açıklıyor mu?
 12. İşini yaparken sana bir  eleştiri yapılsa ya da işini yeniden düzenlemen gerekse, bu nasıl olur?
 13. Fikirlerinin değerlendiğine inanıyor musunuz? Örnek verebilir misin?
 14. İş arkadaşlarınızla ne kadar iyi anlaşıyorsunuz?
 15. Yöneticin (ilk kademe), iş arkadaşlarınız / müşterilerinizle ilgili hiç rahatsız edici bir durum veya çatışma yaşadın mı?

İpucu: Herhangi bir sorusunun olup olmadığını sorun veya işin daha iyi nasıl yönetilebileceğine ilişkin önerilerde bulunarak görüşmeyi bitirin.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir

Yorum Gönder