Merchandising

Otonom mağazalar ve teknolojik yenilikler perakende gündeminin üst sıralarında yer alırken, bunları mümkün kılan altyapı ve operasyonel çabalara çoğu zaman aynı derecede önem verilmiyor. Ancak giderek daha fazla perakendeci, dijital çözümleri fiziksel mağazalarına yerleştirmenin faydalarını benimsemeye çalışırken, yeni teknolojilerin dağıtımına yönelik dahili süreçlerin ve altyapının geliştirilmesinin, günümüzün hızla değişen perakende ortamında hangi şirketlerin başarılı olacağını belirleyeceği açıkça ortaya çıkıyor.

Teknolojik hazırlık, COVID-19 salgını gibi çalkantılı ekonomik dönemlerde iyi performans gösteren şirketler için belirleyici faktörlerden biri. Ancak teknolojinin benimsenmesi için sağlam bir temel oluşturmanın değeri kriz zamanlarının ötesine uzanır. Şirketler, günümüzün teknolojik açıdan rekabetçi ortamında başarılı olmalı ve diğerlerinden önde kalmalıdır.

Akıllı Mağazalar İçin İç Operasyonların Hazırlanması

Operasyonel hazırlığın önemi, özellikle kesintisiz ödeme olarak da adlandırılan otonom ödeme gibi yeni gelişen teknolojileri uygulayan bakkallar için geçerlidir. Bakkal perakendeciliği, birçok uzun süreli ve kapsamlı dahili süreç içeren, geleneksel bir fiziksel mekanda faaliyet gösteren iş modeline dayanmaktadır. Bu operasyonlar, otomatik ödeme sistemleri ve akıllı mağazaların benzersiz ihtiyaçlarına uyum sağlamakta zorlanabilir.

Market perakendecilerinin karşılaşacağı en büyük operasyonel değişikliklerden biri çalışanların eğitimi ve rol atamasıdır. Otonom mağaza teknolojilerinin benimsenmesiyle çalışanlar müşteri hizmetleri ve teknik rollere geçecek. Market perakendecileri yeni roller ve sorumluluklar için özel eğitim programları oluşturmalıdır. Bu tür programların geliştirilmesi, perakendecinin öğrenme ve geliştirme ekiplerinin büyüklüğüne ve kaynaklarına bağlı olarak birkaç ay sürebilir.

perakende sektörüne benzer şekilde bankacılık, fiziksel uygulamalara dayanan geleneksel bir sektördür. Hem bankacılık hem de geleneksel perakende, ister çevrimiçi bankacılık ve neo-bankalar ister çevrimiçi market alışverişi teslimatı ve yemek seti abonelik programları olsun, dijital yerel hizmetler tarafından sekteye uğruyor. Her ikisinin de kendi iş kategorilerinde gelişmek ve hayatta kalmak için hizmetlerini otomatikleştiren ve dijitalleştiren en son teknolojileri benimsemesi gerekiyor. Market perakendecileri, sorunsuz ödeme teknolojisinin uygulanmasının tek seferlik bir süreç olmadığının farkına varıyor. Başarıya ulaşmak için işgücünde, eğitim programlarında ve iç süreçlerde operasyonel ayarlamalara ihtiyaç vardır.

İçgörüleri Eyleme Dönüştürmek

İlk adım teknoloji, işletme, finans ve operasyon temsilcilerinden oluşan bir iç görev gücü oluşturmaktır. Otomatik ödeme sistemlerinin uygulanması için gerekli önlemleri belirlemek üzere görev gücüne kaynak ve yetki verilmelidir. Görev gücü daha sonra farklı teknolojileri, sağlayıcıları ve ortakları keşfetmeli, aynı zamanda benzer işletmelere bakarak hangi adımları attıklarını ve nasıl yenilik yapmayı seçtiklerini görmelidir. Bu aşamayı takiben, görev gücü dahili olarak bir araya gelmeli ve uzmanlığı ve bulgularına dayanarak öneriler hazırlamalıdır. Bu, organizasyonu özerk perakende ile ilerlemeye hazırlayacak değişiklik önermeyi ve bütçe ve zaman çizelgeleri önermeyi içerecektir.

Altyapı Değişiklikleri Kaçınılmazdır ve Halihazırda Gerçekleşiyor
Esnek altyapı inovasyonu kolaylaştırıcıdır. Bazı teknoloji tedarikçileri, en eski altyapıya sahip mağazaları bile nasıl dönüştüreceklerini biliyor ancak beklentileri buna göre ayarlamak önemlidir; altyapı ne kadar esnek olursa geçiş de o kadar sorunsuz olur. Bu, akıllı telefonunuzu yükseltmeye benzer: Bir noktada, eski telefonunuz hâlâ çalışıyor olsa da, giderek daha karmaşık uygulamaları desteklemek için daha fazla pil ömrüne ve işlem gücüne ihtiyacınız olduğunu fark edebilirsiniz.

Geleneksel bakkallar hâlâ yüksek düzeyde faaliyet gösteriyor ve birçok müşteri geleneksel bakkal deneyimine bağlı. Ancak diğer oyuncular mağazalarını sağa sola güncelleyerek daha üstün ve daha çeşitli alışveriş deneyimleri sunmalarını sağlarken, geleneksel bir mağaza hızla geçerliliğini yitirebilir.

Otonom bir marketin sunduğu sorunsuz ödeme deneyimi, müşteriler tarafından sihirli olarak algılanabilir ve arkasındaki teknoloji çığır açıcıdır; ancak diğer tüm teknolojik yenilikler gibi, sihrini gerçekleştirebilmesi için somut bir altyapının mevcut olması gerekir.

Öğrenme Eğrisinin İlerisinde Olmak

Otonom mağazaların hayata geçirilmesi süreci bir maratona hazırlanmaya ve koşmaya benzer: Tüm mesafeyi koşmak için hem fiziksel hem de zihinsel olarak hazırlanmanız gerekir.

Benzer şekilde, sorunsuz ödeme yönteminin mağazalarda başarılı bir şekilde uygulanması, organizasyon içinde hem fiziksel uyarlamaları hem de zihniyet değişikliğini gerektirir. Bunun bir öğrenme eğrisi olmasını bekleyin. Her perakendecinin benzersiz marka kişiliği, farklı ürün grupları, kullanım durumları, müşteri davranışları ve beklentileri gibi teknolojiye yönelik yeni bir dizi zorluğu da beraberinde getiriyor. Bazı perakendeciler, daha ilk mağazalarını açmadan önce sorunsuz ödeme teknolojisi için zemin hazırlamaya başlamaları gerektiğinin farkına vardılar.

Bu öğrenme süreci başarılı uygulama ve ölçeğin kritik bir parçasıdır. Bazı perakendeciler daha pasif bir yaklaşımı tercih ediyor, diğer oyuncuların başarılarından ve hatalarından ders almayı umarak diğer oyuncuların gelişen teknolojileri nasıl uyguladığını bekleyip görmeyi tercih ediyor. Rakiplerinin çok gerisinde kalma riskiyle karşı karşıyalar. Ancak bundan daha fazlası, yanlış dersleri öğrenme riskiyle karşı karşıyadırlar. Her kuruluş kendi ihtiyaç ve beklentileriyle benzersizdir. Bir perakendeci, tamamen farklı bir sonuçla diğerinin eylemlerini taklit etmeye çalışabilir. Böyle bir perakendeci, kendi organizasyonuna en uygun uygulamalı süreçleri öğrenmek için altın fırsatları kaçıracaktır. İlk mağazanın temelini atmak zaman alabilir ancak sonraki her mağaza bu zaman dilimini daraltacaktır.

oğru operasyonlar ve altyapı sistemleriyle perakendeciler, sorunsuz ödemeyi güçlendiren bilgisayar görüşü ve yapay zekadan türetilen geniş yeteneklerden yararlanabilecek ve bu ek araçları mümkün kılan zengin veriler ve öngörüler üretebilecek. Perakendeciler, envanter yönetiminden planogram optimizasyonuna kadar tüm mağaza içi operasyonlarını merkezileştirebilecek ve yakın pazarlama ve küçülmeyi azaltmaya yönelik çözümlerle yatırım getirisini artırabilecek. Bu organizasyonel dönüşüm, yeni teknolojiler icat edildikçe önümüzdeki on yıllar boyunca geçerli olacak. Bu yeniliklerin birçoğunu bugün hayal bile edemiyoruz; tıpkı sorunsuz ödeme teknolojisi ve tamamen dijitalleştirilmiş bir mağaza işletim sisteminin yalnızca on yıl önce kulağa tamamen hayali gelmesi gibi.

İnovasyon maratonu önemli bir hazırlık, özveri, zaman ve yatırım gerektirir, ancak bitiş çizgisini rakiplerinizin önünde geçmekten daha tatmin edici çok az şey vardı

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir

Yorum Gönder