Yönetim

Bahane veya mazeretler, sorumlulukları erozyona uğratır. Peki bu nasıl nasıl düzeltilir, Hesap verebilirlik (sorumluluk) nasıl teşvik edilir ?

Bugün birçok insan iş yaşamında hesap verebilirliğinden kaçınıyor. İşler iyi gittiğinde ünlü olamaya çalışırlar, ancak aksiliklerle karşılaştıklarında ortamda göremezsiniz.Sorumluluğu kabul ediyor musunuz, yoksa mazeret mi öne sürüyorsunuz? Sorumluluk istiyorsanız, sorumlu tutulmaya istekli olmalısınız. Sorumlulukların Çoğu Neden Yetersiz Kalıyor?

Birisi size bir sorumluluk veriyorsa aslında size iltifat ediyor demektir. Çünkü işi doğru yapacağınıza güvendiklerini ima ediyorlar. Bu sorumluluğu kabul ettiğinizde, olumlu bir sonuç elde etmek için elinizden gelen her şeyi yapacağınızı ve sonuçlardan sorumlu tutulmayı beklediğinizi belirtmiş te olursunuz.

Bunun bir parçası olmak istemeyen insanlar var. Her fırsatta sorumluluktan kaçıyorlar. Aslında bazı insanlar değerlendirilmek istemiyor. Sonuç ne olursa olsun ödüllendirilmeyi beklerler. Diğer insanlar, önceden dahil olmadıkları için sorumluluktan kaçınırlar ve hedeflerin gerçekçi olmadığını düşünürler. Diğerlerine sorumluluk verilir ancak tam olarak ne yapmaları gerektiği söylenir. Sonucu etkileme özgürlüğüne, hele otoriteye sahip olduklarını düşünmüyorlar.

Sorumlulukların çoğu 15 faktör nedeniyle yetersiz kalıyor:

Belirsiz performans standartları. Birini sorumlu kılmadan önce görevi, gerekçeyi ve onu tamamlamak için gereken zaman çizelgesini açıkça tanımlayın. Aksi takdirde insanlar tahminde bulunmak durumunda kalır.

Belirsiz beklentiler. Başarının nasıl ölçüleceğini veya insanların bunu kendileri tanımlayacağını belirtin.

Taahhüt eksikliği. Otorite ve kontrol uygulamak yerine,insanları karar alma sürecine dahil ederek ve karşılıklı olarak üzerinde anlaşılan hedefler elde ederek bağlılığı güvence altına alın.

Kıt kaynaklar. İşin doğru yapılması için gerekli kaynakları sağlayın.

Düşük düzeyde güven. İnsanların yaptığı her şeyi mikro düzeyde yönetmek yerine, doğru olanı yapacaklarına güvenin. Yetkiyi yalnızca görevleri değil devredin . Ve hedeflerine nasıl ulaşacaklarını seçmelerine izin verin. Böylece hiçbir mazeretin kalmayacak.

Tutarlılık eksikliği. Tutarlı söz ve eylemlerle öncelikler vurgulanmazsa,insanlar farklı amaçlarla çalışacaklardır.

Rolünü unutmak. Yönetici olmakla arkadaş olmaya çalışmak arasındaki çizgiyi bulanıklaştırmayın.

Sınırlı geri bildirim. Kusurlarınıza karşı kör olursanız, zayıf yönlerinizi gideremezsiniz. Geri bildirim, eksikliklerinizi öğrenmenizi ve düzeltici önlem almanızı sağlar.

İnsanları toplum içinde utandırmak. Korkuyu teşvik etmenin en iyi yolu insanları toplum içinde utandırmaktır. Bununla birlikte, insanlarıntoplum içinde övülmesi ve özel olarak eleştirilmesi gerekir.

Önemli olanı unutmak. Ünlü klişenin dediği gibi: “Ölçülen şey yapılır . ” O halde kendinize şu soruyu sorun: “Saymadığımız şey ne sayılır?”

Takip eksikliği. Amaç ve hedefleri belirlemek yeterli değildir. İlerleme düzenli olarak değerlendirilmelidir.

Zayıf teşvikler. Mükemmelliği istiyorsanız, onu tanımalı ve ödüllendirmelisiniz. Dönem. Olağanüstü olmanın hiçbir faydası olmadığında ve vasat olmanın bir sonucu olmadığında insanlar denemeyi bırakırlar. Ayrıca, eğer ödüller hedeflerinizi güçlendirmiyorsa, insanları doğru yolda tutmak zor olacaktır.

İnsanlara bedava yolculuk hakkı veriyorum. İnsanlara bedava geçiş hakkı vermek felakete davetiye çıkarmaktır. Onları sahte bir güvenlik ve rahatlık duygusuna sürükler.

Kabul edilemez davranışların etkinleştirilmesi. Kötü davranışlara itiraz edilmediğinde, kabul edilemez bir şekilde davranmak kabul edilebilir hale gelir.

İnsanları sorumlu tutmamak. Bazı insanlar mazeretler üreterek veya suç atarak incelemeden kaçarlar . Ve siz farkına bile varmadan, diğerleri de aynı yolu izliyor.

Kendinize Karşı Sorumlusunuz

Bazı insanlar sorumluluktan hoşlanmazlar çünkü bu onları ön planda tutar ve onları bir kahraman ya da kötü adam haline getirir. Böylece işler ters giderse kendilerini korumak için bahanelerle dolu bir plan kurarlar. Sorun şu ki, çabayı başarılı kılmaya odaklanmak yerine potansiyel başarısızlıkları öngörmeye daha fazla zaman harcıyorlar.

Günün sonunda, başkalarına hesap verebilseniz de sonuçta kendinize karşı sorumlu olursunuz. Bu, taahhütlerinizi yerine getirmek ve kendiniz için belirlediğiniz standartlara uygun yaşamak anlamına gelir . Bu her zaman başarılı olacağınız anlamına gelmez ama en azından elinizden gelenin en iyisini yaptığınızı bileceksiniz. Ve kimse bunu senden alamaz. Kendinizi riske atacak cesarete ve güvene sahip olduğunuzda , başkalarının güvenini, saygısını ve hayranlığını kazanacaksınız. Ama hepsinden önemlisi, kendinize olan saygınızı kazanacaksınız.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir

Yorum Gönder