P2P

İyi bir takım oluşturmada işe alım ciddi bir iştir. Ve iyi şirketler, doğru kişiyi seçmelerini sağlamak için bu yatırıma önem verir ve bunun için ciddi zaman ayırır.

Eğer, şimdiye kadar iş yaşantınızda kötü bir yönetim veya sizi mutsuz eden bir şirkette çalıştıysanız, Peki şimdiki işinizde bunu nasıl önleyebilirsiniz ? Merak ediyorsanız. Yazıyı okumaya devam edin.

Şu an çalıştığınız kendi işyerinizin belki kötü olduğunu biliyorsunuz. Ancak yeni katılacak insanlar (şirketinize dışarıdan bakanlar) için işyerinizdeki kabus daha farklı hissedilebilir.

Dikkat edin, kötü işyerinin tehlikeleri hakkında sizi uyarabilecek bir çok sorunlu iş görüşme süreçleriniz  olabilir. Kötü işyeri ya da kötü yönetim liderliğinde bir takım olduğunuza işaret eden işte bazı işaretler.

İşe alma süreciniz kaotiktir.

İş görüşmesi birden fazla kez yenileniyorsa, kimin kiminle tanışması gerektiğini bilmiyorsa; iş görüşmesi yapan mesleki tanımlamasında uygunluk yoksa, zamanlama ve görüşme anında karmaşıklıklar yaşanıyorsa, ortada kaos var demektir.

Tabii, her iş görüşmesi böyle olmayabilir. İnsanlar o gün kötü bir gününde de olabilir. Ancak işe alma sorumlular arasında koordinasyon sorunları varsa bu şirketin kötü bir işyeri olduğunun önemli bir işaretidir.

İş görüşmeleri ‘gerçekten’ kısadır.

İşe alım ciddi bir iştir ve iyi şirketler, doğru kişiyi seçimini yaparken en uygun (gerekli) zamanı ayırır (bu bir yatırımdır) Tek ve kısa bir görüşmeden sonra (örnek; 30 dakikalık bir görüşme) iş teklifi yapılıyorsa, işte o zaman işyerinizin başarılı çalışanları bir araya getireceğini bilmediğinin bir işaretidir (tehlike) :

Bunun anlamı; insanların kendi iş yetkinliklerine uygun olmayan iş rollerine dönüşebileceği anlamına da gelir. Muhtemelen, işler karışık yetkinlik seviyesine sahip bir grup insan kümesi birlikte çalışıyor anlamında da gelir.

Yönetici, “Biz bir aileyiz” der.

Bu kulağa hoş gelse de, çoğunlukla işlevsiz bir çalışma ortamın işaretidir. İş yerleri kesinlikle insanların sıcak, destekleyici ilişkileri olan ve gerçekten birbirlerine önem veren yer olabilir, ancak aile değillerdir.

Kendilerini “aile” olarak tanımlayan yönetimler çoğunlukla (her zaman değil ama çoğu zaman) sınırları ihlal eder ve çalışanın kendi çıkarına uygun olmayan işler bekler.

İşe alma müdürü, kendisinden çok etkilendiğini düşünür.

İş görüşmelerinde her işyeri yetkili görüşmecisi, kendinin iyi bir yönetici olmasından övünür. Ya da o havadadır. Aslında iyi bir yönetici değil. İyi yöneticiler, zayıf yönlerinin bilincinde ve farkında olma eğilimindedir. Görüşmede işleri daha iyi yapmak istedikleri düz yollarla söyler. İyileştirecekleri herhangi bir yolu kabul etmeden kendi yönetim becerileri parlatarak konuşan yöneticileriniz varsa kötü bir işyerine sahipsiniz demektir.

Kimse burada çok uzun süre kalacak gibi gözüküyor.

Bazen organizasyonların kötü şansı da olabilir, aynı pozisyonda birkaç kişi hızlı bir şekilde işten ayrılabilir. Ancak, işyerinize bakıp birkaç kişinin bir buçuk yıldan fazla bir süreyle çalıştığı görüyorsa, muhtemelen insanların kaçmakta bir nedeni vardır.

İnsanlar perişan görünüyor ya da alaycı davranıyorlar.

Herkes sessiz ve bitkin görünüyor ve iş görüşmecisi konuştuğu insanlar işyeri ya da çalışmaları hakkında alaycı görünüyorsa, burada büyük tehlike var demektir. Belki bu insanlar bu tarz kendisi için korkunç bir şey değildir, ancak davranışlar görüşmedeki adaylara gösteriyorsa muhtemelen buzdağının ucu görüyor demektir.

İK yöneticisi, başarıyı nasıl ölçüleceğini söyleyemez.

Bir iş teklif etmeden önce, adayın beklentileri karşılamak için istekli veya istekli olup olmadığına karar verebilmek için, nelerin başarıyla yapılması gerektiğini bilmek zorundadır. (Sizin beklentileriz) Ayrıca o iş rolünde başarılı olup olmayacağına ve onun yöneticisinin nasıl biri olduğunu da biliyor olmanız gerekir. Roldeki iyi performansın nasıl göründüğünü açıklayamayan bir yönetici, beklentileriniz her yerde olabilir ve sonuçta buluşmak imkansız olabilir.

Sorulan sorulara yanıtla ilgilenilmiyor.

İşe alım yöneticiniz, adayla gerçek bir diyalog kurmak veya sorularına yanıtla ilgilenmiyor, öyleyse o iş o kişiyle uygun olup olmadığını anlamıyordur. Kötü işe alma yöneticileri, tüm adayların işi seçmesi gerektiğini ve iyi işe alınmanın iki yönlü bir cadde olduğunu ve iyi adayları kazanmaya çalışmak zorunda kaldıklarını kabul etmeme eğilimindedir.

İş yerinizde bu belirtiler varsa, dikkatli olun. Derin bir nefes alın düzeltmek için hemen kolları sıvayın.

DD-Business, Başarılı ekip ve şirket çalışanlarınızı bulmanızda öneri programlarına göz atın.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir

Yorum Gönder