P2PSatış

İyi bir fikri satılmadığı sürece hiçbir değeri yoktur. Güçlü iş projesini kötü şekilde sunulmasında da kazanma şansı yok. Başarılı bir iş profesyonel olarak, günlük yaşantı ticari bilginin sunulmasında oldukça iyi olabilirsiniz.

Birçok profesyonel için, günlük ve sıradan bir konuyu sunmak, o kişi mesleğinde bir iş yetkinliği mutlak bir durum olarak görülebilir.Eğer bu doğruysa, yeni bir fikrin ve projeler sırasında sunumlar neden bu kadar kötü?

Çoğu zaman sunum sırasında slâytlar o kadar sayıda tutulur ki süre yetmez, izleyicileri kopar, gerçek vuruş gücünü dağılır… Genellikle talihsiz sunucun toplantı süresinin sonunda hala sunulacak 15 slâydı vardır…
Sayısı çok slâytlar, sunum sırasında gözlemden yapılan konuşmalar, basit ve sıradan görseller…
Sonuç tahmin edilebileceğiniz gibi hüsran…

İnsanların sizin parlak fikirlerinizi, önerilerinizi ve tekliflerinizi müşterilerinize nasıl satarsınız ve satın almasını nasıl sağlarsınız?

Üst düzeyde ve önemli bir projede sunumu nasıl mükemmel bir hale getirirsiniz?

Bu soruların yanıtını bulmanızda, proje satış (konkur) tanıtımında bir çerçeve olacağınız düşündüğüm makalemde önerilerim olacak… Konkur sunumlarını sadece bir satışın gerçekleşmesi olarak değil,büyük bir fikrin kabul edilmesi ve ticari olarak kazanmak üzere bir yarışma olarak ele almaya çalıştım. Önerilerimi, mesleği ne olursa olsun tüm proje liderlerinin başarılı olması için hazırladım.

Önerileri; kısa,basit ve güçlü..

Eğer yeni bir proje için kritik ve üst sunumunuz varsa makalemin ekinde yer alan ekli dosyadaki öneri slâytları önerilerimizi kullanabilirsiniz. Önerdiğim format, senin için sınırlı olsa da, projenin özelliğine göre kendi ilavelerini de yapabilirsin.

Yönetici karmaşıklığı ile mükemmel bir sunum eşit olabilir mi?

Uyarım; Proje sunumunuzu bir zihinsel akış içerinde düzenleyin. Sunumun sırasında izleyicilerin nasıl akıl yürüteceğini, hangi aşamada ne düşünüp sorabileceklerini düşünmelisin. Bu basit bir proje bile olsa güçlendirme ve kalitesi dışında zihinsel haritası üzerinde detaylı çalışman gerekecektir. Unutmayın bir fikri ilerletmen için, izleyicilerin onayını da almaya ihtiyacın olacak.

ÖNERİ 1 ;Slayt Çerçevesi”
Slâyt 1: Proje Adı
Slâyt 2: Çözüm önerin “sadede gel”
Slâyt 3: Çözüm tablon nedir?
Slâyt 4: İş Çantanda neler var?
Slâyt 5: Milyon TL Slâyt
Slâyt 6: Rekabetçi bakış
Slâyt 7: Kimler; Rüya ekibinde kimler var?
Slâyt 8: Anahtar performans göstergeleri
Slâyt 9: Zaman Çizelgesi
Slâyt 10: Yönetici Özeti
Slâyt 11: Slayt hazırlanmasında bir tüyo

ÖNERİ 2; Sunum sırasında kendinize bir tehlike çıkışı hazırlayın…
Sunum sırasında kendiniz gizli bir tehlike çıkışı için programa, bir tartışma zemini hazırlayın. Bu sunumunuza yüksek oranda, güvenli yol almanızı sağlar. Slâytlarında, açıklamalarında slâyt üzerinde yapın. “Ne” için gibi bir açıklama alanı yaratın ve tıklayın, sonra yeni slâytta geçin. Anlatımda “Ne?” açıklamasını o slâytta göstermemek, bir sonraki slâytta bırakmak ve slâyt sayısını çoğaltmak sunumun katillidir. Buda projede ölüm demektir. İzleyicilerin, senin proje fikrini öğrenirken, satış sürecini de birlikte yaşaması gerekir. 20 dakikada ve sadece 10 slâyt ile uygulanır hale getirirken, sunumuna katkı sağlayıcı bir hikâye de oluşturmalısın. Sunum anında hikâyelerle yol alman, sana güvenli sunum akışına destek olacaktır. Konkur sunumu ortalamasında bir zamanlama verirsem, bu yaklaşık 45 dakika olarak söyleyebilirim. Bu süre ile yukarıda söylediğim 20 dakika,10 slâyda göre, ne kadar hikâye ve tartışma alanı oluşturacağınızı hesaplayın. Bu işlemi doğru yaparsanız, bu muazzam etkiye sahip olacaktır. Özellikle Rekabetçi bakış slâydında bu tarzınız takdir görecektir.

ÖNERİ 3; İzleyici yöneticilerini ikna etmek için ek güçler kullanın…
İnsanlar yeni fikirlerin kabulü sırasında, ifade edilemeyen karmaşık düşünce karışıklığından dolayı kabullenmekte zorlanabilir. Bu doğaldır. Hiç sorun değil. (sadece sana ilave ekler getirir) . Bu sırada kendine sorular hazırlarsan, kendine güvenli çıkışlar bulabilirsin.
Senin fikrin sevdilerse, daha fazla ne gibi bilgi veya özellikleri görmek istiyor olabilirler?
Fikrini nasıl matematiksel göstermek ister?
Problem yok. Slâytta ekler oluşturun. Bunun için farklı sunum araçlarını da kullanabilirsin. Örneğin balık kılçığı diyagramı kullanın. Ya da konkur sunumunuzu desteklemek için slâyt eklerinde ihtiyaç bölümü yaratabilirsin.

Her büyük fikirlerin kabul edilmesi ve satın alınması sırasında, sunum liderleri başarılı olmayabilir. Ancak unutmayın başarılı bir proje sunumu sizin kariyerinizi yükseltir veya tam tersi.
Sunumuzun yerlerde sürüklemesine izin vermeyin. Hiç değilse, sizi izleyenler ve şirket yöneticileriniz, sizi olumlu olarak hatırlasın.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir

Yorum Gönder