P2P

Geçtiğimiz günlerde bir toplantı öncesi, bekleme salonunda misafir olarak ağırlanmak üzere beklerken, öncesi istemeyerek telefon konuşması yapan karşı masada oturan şirket çalışanı kulak kesildim. Kendi kadrolarından biriyle telefonda konuşma sırasında bilgisayarında bazı işlemler yaptı. Eleştiriler içeren bir diyalogla görüşme sonlandı.

Aysun (adını sonradan öğrendim) telefon konuşması sırasında sinirli kahkahalarını şu anda bile hafızamda. Bir şirketi yöneticisi, aynı zamanda iş gelişim program hazırlayıcı ve sunucusu olarak, düzenli gelişimlerin ve koçluğun neden önemli olduğunu (konuyu kuvvetlendirme) ve insanların farkında olmadan çoğunluk hep aynı hataları yaptığını bana hatırlattı.

Önümde gerçekleşen bu iletişim sahnesinde; toplantı salonlarının dışında,iş gelişimlerinin asıl ihtiyaç olduğu anlarda daha başarılı olunacağı düşüncesi oluştu.

İş gelişimleri sırasında, hazırlanan ve genellikle daha büyük resmi göstermek amaçlı toplantılar düzenlenir. Burada genel eksikliğin farkına varılmasını sağlamak. Buraya kadar doğru. Ve olması da gerekli.

Düşünün, CEO’nuz bir analiz için görüşmeye çağırdı veya bir basın toplantısında röportaj vermek zorunda kalabilirsiniz.(sorular ve yanıtlar) Pek çok kişi gibi (pazarlama dahil) sende sözlerini önceden hazırlayabilirsin.

Gerçek hayatta işler, mükemmel sözler ve yüksek ideallerle olmuyor…

İşimizde kendi ayaklarımızın üstünde dururken, önceden sözleri ve kelimeleri hazırlayamıyoruz. Kısacası eğitimlerde öğrendiğimiz gibi bir komut dosyası yok. Bu olursa bunu yap gibi. O anlarda patron,müşteri veya iş arkadaşı ile iletişimde mesajı sen biliyorsun ve karşı karşıya kaldığın sorunu bilmek zorundasın.

Bu yüzden insan ve ekipleri kendi ayakları üzerinde çalışmak öğretmek için doğaçlama eğitmenleri olmalıdır?

İnsanların işlerini yapmaları sırasında kendi eksikliklerini nasıl göremezse, kendi iş ortamında, gerçek zamanlı ve yüz yüze yapacağı söyleşiler, gerçek mesajların ve davranış değişimlerinin rahatlıkla ortaya çıkmasına yardımcı olmaz mı? Düşünmeye değer …

Soner Duray

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir

Yorum Gönder